| tunde199 a întrebat:

Hei..am fost la dermatolog si mi-a dat anticonceptionale pentru cosuri, la planificare familiala domana mi-a zis ca le pot lua din acea zi chiar daca nu e prima zi de menstruatie dar atunci o saptamana nu are efect de protectie. se poate ca ciclul sa imi intarzie din aceasta cauza?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciclul iti va veni la terminarea primei folii de contraceptive. Nu stiu cine ti-a zis ca le poti lua din orice zi a ciclului menstrual, sigur nu un medic, fiindca este o mare tampenie.

| Smileforme40 a răspuns:

Ai o dereglare hormonala si de aceea ti s-au prescris anticonceptionale. Daca nu le-ai luat exact din prima zi de menstruatie abia dupa o saptamana te poti considera protejata.Este posibil sa iti intarzie si ciclul, depinde ce fel de anticonceptionale iei. Daca sunt combinate o sa iti vina atunci cand o sa ajungi la ultimele 7 pastilute. Sper ca te-am ajutat.happy