| Ronaldinho1 a întrebat:

Hei..am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
E vorba despre o fata cu care am fost impreuna acum 2 ani in iarna. M-a iubit enorm, am iubit-o si eu, dar dupa 2 luni m-am despartit de ea. La scurt timp a trebuit sa plece din tara. Am, ramas prieteni, pot sa spun ca cei mai buni prieteni, vorbeam si vorbim in fiecare zi. Ei, s-a intors pentru cateva zile vara trecuta, ne-a intalnit si nu am putut sta mult cu ea, a trebuit sa plece.De atunci vorbisem si imi spunea ca se va intoarce inapoi si ca o sa fim impreuna si bla bla. Iar de atunci nu am mai vazut-o pana ieri cand a venit acasa pentru cateva saptamani. Va spun, cand am vazut-o. a fost gata. M-au luat emotiile laughing si pffai, nu mai stiam ce sa fac. Mi-a fost tare dor de ea. Si aseara am inceput sa plang asa gandindu-ma la ea fara a ma putea stapanii. Cand am fost impreuna m-a iubit foarte mult, si eu la fel.dar asa a fost sa fie sa ne despartim. Cand o vad imi vine sa o iau pentru mine si sa nu ii mai dau drumul. In seara asta ma vad cu ea.ce sa fac? Mi-e teama ca o sa ma indragostesc iar, si ea la fel, intr-un timp asa scurt si nu cred ca e bine, deja am inceput. Pot spune ca m-am obisnuit cu ideea ca ea pentru mine nu mai e, doar acolo departe, departe de mine. S-a schimbat mult, nu ma asteptam la atatea schimbari din partea ei si uite ca acum a aparut din nou. Nici nu mai stiu ce sa cred ca se intampla cu mine. Distanta e prea mare, ne impiedia. Mult imi spun sa o las balta ca nu vad cum e ea, uite ce fite are si bla bla. dar nu e asa. M-am saturat de situatiile de genul acesta. Fiecare o sa fie fericit la timpul potrivit si o sa-si gaseasca pe cineva cu care sa imparta fericirea. Îhî, cand se vor intampla toate astea, cand? M-am saturat sa fiu asa. Incepe curand scoala si o sa dau bacalaureatul, nu o sa am timp de prea multe. E greu, foarte greu cu toate.
Sper ca ati inteles ce am vrut sa exprim, si va rog sa raspundeti cat mai multi!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

O relatie la distanta este mai mult suferinta si este foarte greu de mentinut. Ca sa intri in asa ceva trebuie ca amandoi sa fiti cat se poate de hotarati ca vreti sa fiti impreuna, si sa aveti un plan clar despre cum veti ajunge sa fiti impreuna in viitor. Daca aveti toate astea, puteti intra intr-o relatie dar daca nu, parerea mea este sa ramaneti amici dar sa nu te indragostesti de ea. Vezi-ti de viata ta de aici, incearca sa te detasezi de ea si gaseste-ti o fata de acolo de unde locuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mult v-ati iubit voi in alea doua luni... Si acum esti mort dupa ea dar nu vrei sa te indragostesti? Are sens.

Oricum nu conteaza ce faci, ea va pleca inapoi, tu te vei intoarce la plans, nu e ca si cum ai avea optiuni.

| ychigo a răspuns:

Trăiește clipa! Dacă iti place de fata asta, petrece-ti timpul cu ea atât cat sta, e greu sa ai o relație la distanta, dar nu imposibil totuși intervine proverbul:" ochii nevăzuțise uită" de asta sa fi convins. Iar cand vei incepe școala si nu vei mai putea sta fara ea iti poti gasi pe altcineva sin zona ta.

| Khalesionfleek a răspuns:

Daca as crede in filmele de la Hollywood, ti-as spune sa-ti asumi riscul si sa ai ''mica ta iubire de vara''...dar cine mai crede si in asta. Realitatea e alta. Daca tu pui atata suflet in aceasta ''relatie'', cred ca ar fi destul de greu sa dai frau liber sentimentelor pentru cateva saptamani/zile, cat sta fata pe aici, si dupa aceea sa revii la ''normal''. In cazul in care esti tu, ar fi cam greu sa ai aceasta relatie la distannta. Se pierd multe daca nu te vezi si nu te auzi-fata- in-fata. E bine faptul ca esti constient ca distanta va impiedica, asa cum ai spus. Cel mai bine, cred eu, parerea mea, ar fi sa ramaneti doar prieteni, iar tu sa incerci sa treci mai departe, in sensul ca trebuie sa ''elimini'' sentimentele de iubire pe care le ai pentru aceasta fata si poate sa le indrepti spre altcineva. Daca nu iti arde acum de iubiri si altele, pentru ca se pare ca esti cam incurcat anul acesta, eu zic sa astepti. Poate vei astepta pentru o alta relatie, sau pana vei avea un viitor mai stabil, si tu si fata. Atunci poate are sa iasa ceva.

| Psychzor a răspuns:

Bucura-te de ea cat e langa tine. Nu ar trebui sa ai emotii daca ai avut deja o relatie cu ea. Din pacate e posibil ca ea sa isi fi inceput alta viata acolo, nu te arunca cu capul inainte pe plan sentimental. Intereseaza-te si tu ce are de gand cu tine, cu viata ei de acolo s.a.m.d. Succes!