| FetitzaCuOchiAlbastrii a întrebat:

Hei. Am si eu o intrebare. Am 19 ani spre 20 as putea intra la premenopauza? Mentionez ca e a 3a oara cand imi vine ciclu neregulat de culoare rozalie. Curge foarte putin si ma tine putin gen 2-3 zile deobicei ma tinea 5-6. Funda cel mai bun raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro situatie ca cea descrisa de tine devine obligatorie consultatia ginecologica deoarece in cazul tau se poate considera ca fiind complet anormal modul de manifestare a procesului menstrual. S-ar putea sa fie vorba de aparitia si/sau instalarea sindromul ovarelor polichistice care daca nu sunt tratate corespunzator ti-ar putea crea probleme in viitor sau sa-ti provoace chiar sterilitate. Printrun tratament corespunzator prescris de medicul ginecolog pe baza unor analize se poate remedia situatia si intr-un anumit timp se poate spera la producerea unor cicluri menstruale normale, regulate. Simptomele sindromului ovarelor polichistice se manifesta prin absenta menstruatiei, care apare de obicei dupa una sau mai multe menstruatii normale mai ales in timpul pubertatii; cicluri menstruale neregulate, rare sau anormale.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este extrem de putin probabil, riscul este infim, sub 1 la 10 milioane. Cel mai probabil ai alta dereglare hormonala pe care o vei rezolva mergand la ginecolog.

Elianna
| Elianna a răspuns:

O Doamne! Asteapta si tu varsta de 40-50 de ani, nu de acum. Acum este o problema medicala ce trebuie tratata.

| darrio2007 a răspuns:

La varsta ta nu se pune problema de menopauza.Ai ciclu neregulat.Atata tot.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mînuțele! Posibil suferi de dereglari hormonale, o vizită la ginecologie te ar ajuta mult, esti prea tînara dragă pentru menopauză.

| Oana92 a răspuns:

Cel mai probabil ai un dezechilibru hormonal si e indicat sa mergi la un ginecolog si la un endocrinolog. Esti mult prea tanara pentru premenopauza!

| raluk27 a răspuns:

Ai doar un ciclu menstrual neregulat, cauzat de dereglari hormonale. Cu o vizita la ginecolog, se rezolva.
Premenopauza apare dupa 40 de ani laughing