| Anonim34545jkjk a întrebat:

Hei! As vrea sa incep sa iau anticonceptionale avand in vedere ca mi am inceput viata sexuala. Cum trebuie luate ca sa ma protejeze? Daca iau doar in zilele cand o fac functioneaza sau trebuie luate zilnic? De ex stiu ca o sa o fac maine si iau pastila doar maine, sunt protejata? Este nevoie sa continui sa le iau? Va pup!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti fi protejata cu un singur anticonceptional luat azi facut sex azi, fiindca poti ramane imediat gravida in acest fel.
Anticonceptionalele NU functioneaza din prima zi, ci dupa 2 saptamani de luat zilnic, la aceeasi ora.

Anticonceptionalele se iau NUMAI la sfatul medicului ginecolog in ura unor analize hormonale stricte, ca sunt in functie de hormonii tai, altfel risti sa-ti creasca par pe fata sau sa te ingrasi masiv, slabesti samd.
Antcioneptionalele contin hormni sintetici care au cantitati infime de hormon in ele, de aceea nu pot functiona din prim azi, ci dupa 2 saptamani d ela utilizarea. Pana se implinesc 2 saptamani de cand ai inceput anticonceptionalee, medicul recomanda sa folositi si prezervtaivul la sex, ca sa nu ramai gravida.

Tu probabil te referi la pastila avortiva, dar aceea este o bomba hormonala, care contien cantitati enorme de hormoni sintetici, odata ce este capabila sa "explodeze" un ovul fecundat. Acea pastila, numita "pastila de a doua zi" are efecte secundare grave, care iti afectaeza tot sistemul hormonal pe o perioada de 6-12 luni, modificandu-ti ovulatia si menstruatia si putand sa declanseze chisturi sau tumori in corp.

Folositi intotdeauna PREZERVATIV la sex, ca acela va protejeaza in totalitate, atat de sarcini nedorite cat si de boli cu transmitere sexuala.
Prezervativul este cea mai usoara si mai ieftina metoda de protectie la sex, fiindca nu doare, mnu musca, nu are efecte secundare si costa cat o guma de mestecat: 2 lei.

| Madaxo97 a răspuns:

Logic ca trebuie sa le iei în fiecare zi, mergi în primul rând la ginecolog și îți explica el, nu poti lua fără stirea lui oricum că nu îți da la farmacie fără rețetă.
De obicei anticoncepționalele vin in cate 28 pastile, le iei zilnic la aceeași oră, nu le iei doar in zilele când faci sex ca nu își fac efectul, trebuie luate zilnic.

| Robert2526 a răspuns:

Trebuie sa le iei zilnic ( nu iti face niciun medic analize hormonale, cu cateva exceptii, toate anticonceptionalele sunt la fel)
Esti protejata de la prima pastila daca le iei conform recomandarilor, adica din prima zi de menstruatie ( prima zi de sangerare)
Daca incepi sa le iei intr-o alta zi, atunci recomand sa te protejezi si cu prezervativ timp de o luna.

Ca sa iei anticonceptionale, ar trebui totusi sa ai peste 16 ani

| AndaAlexandra a răspuns:

Anticoncepționalele se vor lua zilnic după ce au fost prescrise de către medicul ginecolog. Nu au nici un efect dacă le iei doar in momentul in care o faci.

| vasileparnaie a răspuns:

Da ce are frate daca faceti un copil

| TzancaTheHurricane a răspuns:

Pentru a lua anticoncepționale trebuie sa faci niște analize și să le iei mereu, nu doar când vrei sa întreții relații intime, sper că te am ajutat!