| TEQUILAMONSTER90 a întrebat:

Hei bună! Sunt foarte speriată deoarece menstruația îmi întârzie de vreo 4 zile. Mă doare burta (crampe), sânii sunt sensibili și există si o secreție albicioasă fără nici un miros provenită din vagin mai mult ca de obicei. Eu cu iubitul meu avem o viață sexuală activă, însă mereu ne protejăm. De fiecare dată prezervativele erau în regulă după contactul sexual. Fix după menstruația trecută, a băgat-o fără prezervativ însă era uscată și a scos-o foarte repede. De asemenea, acum 2 luni mi-au întârziat problemele timp de o săptămână, testul de sarcină negativ și au venit doar cu ajutorul unor pastile date de către ginecolog. Nu am timp să mă mai duc la ginecolog însă chiar aș vrea să știu ce se întâmplă.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, uneori cu totul inexplicabil, se pot produce dereglari mai mici sau mai mari in desfasurarea activitatii hormonale lunare si din acest motiv pornirea menstruatiei se poate face cu o mica abatere in +/- de 2-3-4 zile fata de data de pornire a sangerarii prognozate sau reiesite din calcul. Insa pe baza celor afirmate, reiese ca in cazul tau se pare ca exista dereglari mai severe ale activitatii hormonale care este posibil sa fie urmarea faptului ca ovarele tale sa fie afectate de sindromul numit, al ovarelor cu chisturi. Insasi faptul ca au aparut si exista semnele care cel mai probabil sunt specifice simptomelor premenstruale, te anunta ca in zilele urmatoare va porni negresit sangerarea menstruala. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu te putem consulta prin screenul computerului si nu avem de unde stii, ce se intampla.
lasa treburile ca sanatatea este mai importanta si mergi al medic!

| TEQUILAMONSTER90 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Îmi voi face cât de curând o programare!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu este pericol de sarcina.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Păi dacă spui ca ai crampe si te dor sânii cu siguranta menstruatia ține să apară daca contactele tale sexuale au fost de fiecare dată protejate. Secretia aceea albă nu e de speriat, e ceva normal fie ca e slab cantitativ, fie mai abundenta.