| RoxanaIoana108 a întrebat:

Hei, buna!
Vin si eu la voi cu o intrebare. Am niste scurgeri maronii/cu sange. Am observat asta de ieri seara, insa am zis ca este ceva de moment. Alte simptome nu mai am, decat aceasta scurgere dubioasa si usoare crampe abdominale (ca la menstruatie, insa mult mai nedureroase). Textura ei este normala. Ba chiar usor apoasa. Pe 23 aprilie a fost ultimul contact sexual, intr-adevar, la început neprotejat. Iar menstruatia mi-a venit pe 11 mai, cu o saptamana mai devreme. Sa fie un motiv de îngrijorare? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstruatii nu sunt niciodata de bun augur, insemnanad ca sunt probleme serioase de sanatate, la aparatul reproducator.
Posibil chisturi pe ovare, posibil fibroame, posibil rana pe clul uterin sau chiar tumori interne.

Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog pentru investigatii medicale cat mai elaborate, fiindca nu este normal sa ai sangerari la 2 saptamani dupa ciclul menstrual.
Sanatate multa!

| RoxanaIoana108 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru raspuns. Sangele este intr-o cantitate extrem de mica, se observa pe hartia igienica sau pe tampoanele zilnice. Am sa ma prezint la ginecolog saptamana ce urmeaza. Menstruatia mea nu este regulata, iar astfel de probleme nu am mai întâmpinat. Ba chiar in ultimele luni mi s-a dereglat si mai rau, venind cu mult mai devreme. Oare niște schimbări hormonale? (de asemenea am hasimoto, insa nu sunt pe tratament)

| fata357 a răspuns:

Buna, acum esti la ovulatie/pe sfârșit. Și eu am mai pățit sa am secreții maronii sau sângerari in afara menstruației, și cica asta ar fi normal...acum nu știu ce să zic... Dar în principiu nu este vorba despre o sarcina.

| RoxanaIoana108 explică (pentru fata357):

Doamne, sper sa nu fie cazul momentan de o sarcina..Insa ma gandesc la faptul ca luna aceasta am avut menstruatie, deci as putea exclude o posibila sarcina.

| fata357 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Nu cred că este vorba. Eu am fost la medicul ginecolog, și mi-a zis că am uterul situat un pic altfel și de aceea am pățit sa am sângerări la ovulație și că nu am de ce sa mă sperii.