| Dana2242 a întrebat:

Hei, cine poate spune de ce se destrama majoritatea relatiilor dupa aparitia unui copil..este adevarat ca barbatii simt o oarecare repulsie fața de femeie dupa ce aceasta naste? Si ca asta este de fapt ceea ce schimba total relatia?

3 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Nu cred ca are legătură cu atracția fizică, majoritatea relațiilor pe care le stiu eu care s-au destrămat/răcit după apariția copilului sunt din cauza femeii care nu mai da atenție soțului și se axează 100% pe copil și uită ca mai au și soț, încep să îl cicălească, nu mai inițiază niciun raport sexual, iar când inițiază soțul nu au chef/sunt obosite etc, motive de genul, de aia se destramă relațiile, nu are copilul nicio vină. E o perioadă mai dificilă în primul an după naștere, poate doi ani chiar, când amândoi partenerii se axează mai mult pe copil pentru ca necesita atenție foarte mare când e micuț și e normal, dar după, relația lor ar trebui să revină la normal cu aceeași atracție și libidou ca la început. Foarte rare cazurile când femeia se îngrașă mult după naștere și soțul nu mai e atras de ea, aici e altceva, motivele despărțirii fiind de ordin superficial.

| Miruna333 a răspuns:

-schimbarea dinamicii de cuplu
-oboseala si stresul
-lipsa sexului
-mai putin timp liber si mai putina libertate personala
-schimbari hormonale la femei si, uneori, la barbati
-noi responsabilitati financiare
-lipsa somnului afecteaza starea de spirit si relatia
-diferente in viziunile asupra cresterii copilului care din pacate nu au fost discutate anterior
-copilul devine prioritatea principala iar cuplul se neglijeaza unul pe altul, sau unul dintre parteneri
-schimbari in prioritati si obiective de viata
-resentimente din cauza atentiei schimbate, multe mame sunt lipite de copil si uita de sot
-niveluri diferite de implicare in ingrijirea copilului
-reactii emotionale diferite la experienta nasterii
-dificultati in adaptarea la rolurile de parinti

| Dana2242 explică (pentru Miruna333):

Mersi, este o intrebare adresata mai mult barbatiilor...adica mai pe scurt...nu se mai simt atrasi de o fem care a nascut? Si de aici incep acele nemultumiri.