| Anamena2003 a întrebat:

Hei! Eu și iubitul meu am împlinit un an de relație, timp în care nu am făcut deloc sex. Eu am 20 de ani, iar el are 23. Nu am decurs la gestul de mai sus, fiindcă sunt virgină și chiar dacă îl iubesc mult mă gândesc că dacă nu va fi el ultimul băiat din viața mea. Țin să menționez că din cauza muncii sale, ce e la distanță, ne vedem la 3 săptămâni și stăm cam vreo 1 săptămână împreună. Ideea este că discutând, am ajuns și la subiectul acesta cu intimitatea, despre care mi-a zis că el nu stă cu mine în relație pentru sex, căci dacă voia asta, insista de la început, doar că mă iubește mult și simte nevoia să existe între noi și acest raport. Mi-a mai zis că toate cuplurile fac dragoste și că el se simte cumva neiubit din cauza acestui aspect! De asemenea, a zis că așteaptă cât e necesar dar să nu mi bat joc de el pe tema asta. Ce păreri aveți, credeți că relația noastră ar putea fi afectată din cauza acestor aspecte?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un barbat care te iubeste cu adevarat asteapta si ani sa aiba sex, doar ca sa-ti demonstereze ca nu sexul este ce vrea de la tine ci iubirea, dragostea voastra, relatia de viitor, daca asta te face pe tine fericita si multumita, ca sa intri virgina in biserica.
Poate te va cere in casatorie in curand si atunci planificati si nunta si prima noapte de dragoste.

| GirthD a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu asteapta nimeni ani de zile. Te rog, nu minti fata. Nu mai suntem in anii 60

Ca o sa fie o exceptie la 10000 barbati. Poate e si el virgin etc, daca nu o sa stea cu ea cu speranta ca or sa faca sex, iar pe langa si-o trage cand poate cu alta.

Imi place cum gandeste fata, chiar este cuminte si este de apreciat, este o fata cum oricine ar trebui sa isi doreasca.

Dar cum i-am spus si ei daca vrea sa il pastreze ar trebui sa considere sa o faca cu el

| Violleta2022 a răspuns (pentru GirthD):

Ba asteapta, dar nu stii tu, tineri provenind care au avut educatie serioasa, respect si bun simt, care ar face orice de dragul persoanei iubite.
Evident ca tu nu poti intelege pentru ca nu ai fost crescut si educat in acest sens.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca chiar te iubeste, sa nu te santajeze cu sexul
sa te ia de nevasta. Virginitayea e darul peimit de la Creator pentru a fi daruit numai partenertenerului de casatorie. Daca vei face sex unaunte, te vor chinui mustrarile de constiinta, te vei sumti mai outin voroasa si lui ii va scadea ateactia fata de tine si vei regreta.

| mihai69 a răspuns:

Chiar niciun fel de sex?!?
Măcar un handjob dacă ai oferi...
E clar că omul ăla nu o să aștepte la infinit, oricât te-ar iubi.
Sexul face parte din orice relație sănătoasă!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu îți recomand în primul rând să te măriți virgină si sa fie el "singurul bărbat din viața ta", numai suntem pe vremea bunicii, ce faci dacă nu sunteți compatibili sexual iar după nuntă o să fiți frustrați sexual amândoi că nu va potriviți? Plus că peste ani o să ai curiozități, oare cum o fi si cu alții? Lasă parerile preconcepute despre sex și fă-o dacă asta simțiți amândoi, este timpul, băiatul te-a așteptat un an, înseamnă că este serios și chiar te iubește, altfel nu stătea atât cu tine fără sex, alții nu rezistă nici 2, 3 luni si se despart dacă nu primesc sex.
Este firesc să fie atras de tine și să își dorească și sex, poate cine știe, chiar o să va simțiți bine și el este alesul tău, dacă nu, nu e problemă, nu te judeca nimeni dacă nu te măriți virgină, stai liniștită, astea sunt niște norme sociale de mult apuse. Fă ceea ce simți și nu mai ține cont de părerea lumii sau parerile preconcepute în privința sexului.

| Anamena2003 explică (pentru Madaxo97):

Un gândit, îți mulțumesc!

| Anamena2003 explică (pentru Anamena2003):

Bine gândit**

| Miruna333 a răspuns:

Cea mai mare greseala este sa te casatoresti cu primul barbat din viata ta. Relatiile de genul niciodata nu au functionat, or fi durat zeci de ani casniciile, insa toti s-au inselat intre ei cu siguranta. Nu e om care sa faca sex cu o singura persoana si sa nu ramana cu curiozitatea de a incerca o alta persoana. Nu exista asa ceva. Astea sunt basme si atat. Niciun om nu asteapta o alta persoana un an. doar daca si-o trage constant cu altcineva sau are probleme erectile si nu simte nevoia de sex, altfel nu. Nimeni nu sta pe bara degeaba in acel hal.

| Cipi1212 a răspuns:

O relație nu trebuie să se bazeze pe sex.

| GirthD a răspuns (pentru Cipi1212):

Nu doar pe sex, dar conteaza

mult

| Robert2526 a răspuns:

Da,normal ca o sa fie afectata relatia, o sa se desparta de tine daca ai de gand sa faci dragoste abia dupa nunta.
Cat despre "ultimul baiat din viata ta" nu o sa ai niciodata siguranta asta si nici nu trebuie sa o ai. S-au dus de mult vremurile "unui singur partener ". Daca nu e el, o sa fie altul, asta e!

Daca tu fizic simti sa o faci cu el, atunci te sfatuiesc sa o faci. Daca nu simti, dupa un an de zile, te sfatuiesc sa opresti relatia acum, pentru ca nu are sens sa continui

| GirthD a răspuns:

Asta este o mentalitate sanatoasa '' iindcă sunt virgină și chiar dacă îl iubesc mult mă gândesc că dacă nu va fi el ultimul băiat din viața mea. '' dar la un moment dat va trebui sa o faci cu el daca nu vrei sa se duca la alta

va fi afectata pe viitor daca nu o faceti