| Duțăă a întrebat:

Hei, iarasi eu. Dupa terminarea menstruatie am avut un contact sexual neprotejat. Dupa asta, am avut parte de sangerari scurte si dureri suportabile de oase, de la abdomen in jos. Iubitul meu spune ca nu este problema si ca doar ma dezvolt dar imi e putin teama. Este ceva normal sau?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Este pura intamplare. Sexul nu are legatura cu durerile de oase. Altele sunt cauzele pentru dureri de oase. Durerile de oase mai pot apare si in adolescenta. Poti sa deosebesti durerile de crestere de alte cauze:
- te dor ambele picioare
- miscarea nu afecteaza durerea
- durerea dispare dimineata, dar nu noaptea
- durerea e mai mare noaptea

2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Normal ce? Sa existe vreo legatura intre durerea de oase si sexul neprotejat?

E posibil ca sexul tau neprotejat sa fie corelat si cu cantitatea de precipitatii din luna respectiva. Asta nu inseamna ca e vreo legatura.

Legatura posibila e doar emotionala. Creierul tau (emotional) asociaza doua evenimente si dupa aia ai frica ca exista o legatura intre ele. De exemplu nu mai faci sex ca sa nu mai ploua afara. Comic nu?

Daca ti-e teama de sex neprotejat folositi un prezervativ.

| Duțăă explică (pentru seth2016):

Nu mi-e teama de sexul neprotejat. Imi e teama de reactia organismului meu de data asta. Pana acum n-am avut astfel de *surprize*. In general dupa un contact sexual nu intampinam astfel de *surprize*. Aceasta *surpriza* lasa de dorit sau e pura intamplare? Exista vreun risc odata cu aparitia ei?

| seth2016 a răspuns (pentru Duțăă):

Este pura intamplare. Sexul nu are legatura cu durerile de oase. Altele sunt cauzele pentru dureri de oase. Durerile de oase mai pot apare si in adolescenta. Poti sa deosebesti durerile de crestere de alte cauze:
- te dor ambele picioare
- miscarea nu afecteaza durerea
- durerea dispare dimineata, dar nu noaptea
- durerea e mai mare noaptea