| melania35 a întrebat:

Hei! In 25.04 a fost ultima zi de menstruatie. Eu am fost la ginecolog, pt ca am fost racita la burta, mi.a dat zinnat si anticonceptionale logest pt dureri si reglare a menstruatiei. In 25 am luat prima pastila. In 26 am facut sex neprotejat cu iubitul meu, dar nu a terminat in vagin. Stiu ca anticonceptionalele isi fac efectu dupa 7 zile.dar ar fi cumva o sansa sa fi ramas gravida, daca nu a ajuns sperma in vagin? sad chiar nu mi.as dorii acum o sarcina.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic in primele 3-4 zile de dupa menstruatie, adica in zilele a 4-8-a a ciclului menstrual probabilitatea de formare a unei sarcini este de maxim 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si de 1-3% in cazul in care nu se ejaculeaza in vagin. Inceperea administrarii pastilelor de anticonceptionale se poate face cel mai tarziu in a 5-a zi de la inceperea menstruatiei. Protectia contraceptiva in acest caz se instaleaza cu incepere din a 8-a zi de administrare moment dupa care barbatul poate ejacula fara probleme in vagin. In principiu in situatia prezentata probabilitatea de sarcina se poate exclude in totalitate. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

In conditiile prezentate de tine nu este posibila o sarcina.