| dyny11 a întrebat:

Hei.
La recomandarea medicului ginecolog iau MILIGEST Anticonceptionale.
Le iau de pe data de 14.08. 2013 (ieri)
Intrebarea mea este daca pot intretine relatii sexuale neprotejate/ cu ejaculare intravaginala. Multumesc

11 răspunsuri:
| jolidon a răspuns:

Pai, depinde pentru ce le iei. Si eu iau dar in combinatie cu alte pastile, nu pentru protectie si doctora mi-a spus sa nu am contact sexual neprotejat ca e posibil sa raman insarcinata. Incearca sa citesti prospectul. Pana la urma ele sunt anticonceptionale deci asta e rolul lor, de a te proteja de o sarcina nedorita. Citeste prospectul. Daca nu mai iei si alte pastile bazate pe hormoni cred ca e ok.

| dyny11 explică (pentru jolidon):

Pentru dereglare si pentru protectie. MILIGEST SE NUMESC>

| jolidon a răspuns:

Dar nu mai bine suni doctorul sa il intrebi? Asta in caz ca prospectul nu iti ofera toate informatiile necesare.

| Azµre a răspuns (pentru jolidon):

Nu că nu sunt capabili să citească prospectul unde spune clar că se administrează din prima zi de ciclu. Respectiva nici măcar nu a citit preospectul și miram-aș să le fi început din prima zi de ciclu, de ea vrea să facă sex acum.

| jolidon a răspuns (pentru Azµre):

De asta i-am si sugerat sa citeasca prospectul pentru ca si mie mi-a recomandat o doctora endocrinoloaga sa iau niste anticonceptionale intr-o anumita zi a ciclului, apoi cand am fost la ginecolog mi-a spus ca mi le-a dat gresit si din cauza asta mi-am dereglat ciclul si in timp m-am ales si cu alte probleme. Nu e de gluma cu anticonceptionalele astea.

| unarab40 a răspuns:

Dupa 48 ore e fara griji, adica nu ramai si poti face neprotejat cand doresti

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Prima luna nu incepand cu a doua da

| Azµre a răspuns:

Așteaptă 7 zile pentru a avea o protecție de 100%.
Mai ales că administrarea lor se face cu prima zi de menstruație. Așa că dacă le-ai luat aiurea nu ești protejată și ți-ai dereglat și ciclul.

Se va administra zilnic, câte un drajeu, timp de 21 de zile (preferabil la acelaşi moment al zilei).
Administrarea următoarelor 21 de drajeuri trebuie începută după un interval de 7 zile de pauză de
administrare (adică după 4 săptămâni de la administrarea primului drajeu), în acelaşi zi a săptămânii.
Pe parcursul intervalului de 7 zile în care administrarea drajeurilor este întreruptă, va apărea
sângerarea menstruală.
Primul ciclu de tratament
Administrarea drajeurilor Milligest trebuie începută în prima zi a ciclului menstrual

| dyny11 explică (pentru Azµre):

Din prima zi de ciclu menstrual le-am luat happy

| Azµre a răspuns (pentru dyny11):

Măcar ai făcut bine, așteaptă să se termine ciclul și pe urmă poți face sex liniștită. Primele 7 zile protecția poate fi mai mică chiar dacă ei spun că din prima zi de ciclu dacă ai luat ești protejată. Așteaptă 7 zile după care poți face sex și de 10 ori pe zi.

| dyny11 explică:

Pastilele au fost incepute la recom medicului in prima zi a ciclului menstrual