| 10n1 a întrebat:

Hei, lume.
Vreau sa va spun ca imi place de o fata care este colega cu mine, sunt clasa a 9-a. Fata asta e perfecta (pentru mine ) din toate punctele de vedere, mai ales ca eu nu tin cont de aspectul fizic. Eu am icercat sa vorbresc cu ea pe Whats App, si din cate am inteles de la un coleg, ea are o banuiala ca mie imi place de ea. Bun... Problema e ca eu "m-am panicat " si nu prea mai pot sa tin o conversatie cu ea de cand mi-am dat seama ca ea a inteles ca o plac. Inainte sa-si dea seama vorbeam cu ea aproape in fiecare zi. Chestia e ca mi de pare ca n-o sa vrea sa fie cu mine, ceea ce ma impiedica sa-i transmit sentimentele mele fata de ea.
Am nevoie de niste sfaturi.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Cristian201 a răspuns:

Pai, daca a inteles ca o placi nu asta te si interesa? Daca esti timid, cum am fost si eu atunci iti zic ca e mult mai bine sa inteleaga ea ca o placi, decat sa incerci sa-i spui tu, mai ales tinand cont daca o placi din tot sufletul. Crede-ma!
Dezpanicheaza-te caci : daca a inteles si daca nu da semne de departare fata de tine, atunci inseamna ca si ea ar putea fi interesata de tine. happy Iar daca te ignora, gaseste scuze sa stea la distanta, inseamna ca nu e interesata. Asadar cred ca pot sa-ti zic norocosule! smug
Curaj! N-ai de ce sa te temi. Chiar si daca tremuri langa ea, sau incepi sa plangi... de fapt pana la urma ii demonstrezi ca e speciala pentru tine, si ca tii mult la ea!
Apoi, aminteste-ti sa treci de la aceasta indragosteala la ceva mai matur : la a iubi. Se dobandeste in timp de a putea sa stai langa fata pe care o placi.
Iar cel mai important : continua sa vorbesti in continuare cu ea. Chiar si cand o vei cere ca iubita.
Succes!

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Iti trebuie ceva mai mult curaj, doar nu este un capat de lume. Daca nu vei vorbi cu ea, cu siguranta, o vei pierde si va fi mai rau.

| Anoniiima a răspuns:

Cum poti fi sigur ca nu vrea sa fiti ceva mai mult daca tu nici macar nu ai vorbit cu ea despre asta? Nu este o solutie sa eviti dialogul (conversatiile) cu ea. La un moment dat, se va simti abandonata si s-ar putea ca pana te gandesti tu sa iti iei inima in dinti si sa ii spui ce simti, sa inceapa ea sa-ti plateasca, cu aceeasi moneda si sa te evite.
Din punctul meu de vedere, ar trebui sa te porti ca si pana acum si sa pastrezi legatura cu ea, dar sa nu fi prea stresant. Sa nu ai pretentia sa te placa fara ca tu sa misti un deget. Fa-o sa te placa. Arata-i ca o placi si crede-ma, nu va fi nevoie sa ii mai spui nimic. Va fi reciproc si totul va veni de la sine. Succes :*

| 10n1 explică:

Problema e ca ma emotionez si nu prea pot sa vorbesc cu ea.
Mie mi s-a parut ca ea m-a evitat ceva timp, iar acum mi se pare ca nu prea ma mai evita, si am mai vorbit, putin cu ea, dar nu cand eram singuri.

| Anoniiima a răspuns (pentru 10n1):

Daca nu te mai evita profita si apropie-te de ea. Daca nu risti nu castigi. Nu ai nimic de pierdut. Daca iti este atat de greu sa porti o conversatie face to face, scrie-i pe facebook sau vorbiti pe o alta retea de socializare.