| AlexandraIrn a întrebat:

Hei! Ma cunosc cu un baiat de aproape 2 luni si suntem bff si mi-a spus de nenumarate ori ca nu vrea sa ma piarda de aceea nu vrea sa avem o relatie(mi-a zis si ca ma iubeste). vrea sa fim mai mult decat prieteni, dar mai putin decat o relatie, ca sa nu ne stricam prietenia, dar el nu pune niciodata vreo poza/melodie/stare cu ceea ce simte pe facebook si nici nu recunoaste pe ask ca ii place de mine. eu sunt de la oras, iar el e de la tara..sunt vreo 30 de km intre noi insa el face liceul in oras.ce sa fac? simt ca nu vrea sa faca niciun compromis pentru mine. Adica mi-as dori sa-mi spuna ce simte si fara sa-l trag eu de limba sau sa ii spun eu asta mai intai.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca tii la el,potoleste-te,nu-ti dai seama cat de mult il preseaza pretentiile tale.
De ce simti tu nevoia sa arati lumii ca esti sau nu intr-o relatie,de ce e nevoie sa afle toata lumea ce faci,atata timp cat o relatie e formata doar din doi?
Ai nevoie de public? Simti nevoia sa demonstrezi prietenelor ca esti iubita si adorata?
Fa-o cu aerul tau multumit si secret,cu ochii zambitori si tacand enigmatica,nu apela la mijloace comune si indoielnice de a-ti declara "fericirea".
Baiatul asta tine la tine si tine mult,din moment ce a declarat ca nu vrea sa te piarda.E si un baiat serios,intelege sa faca lucrurile temeinic,nu se grabeste,stie ca dragostea nu are nevoie de graba,nu e un flusturatic.
Mediul lui de viata e mai cumpanit si mai cuminte,e diferit de al tau,pentru el ask si fb sunt,probabil,niste pierderi inutile de timp,un mic amuzament copilaresc,nimic altceva.
Ca nu-ti declara singur ca te iubeste,bine face,sa iubesti nu e o joaca, atunci cand o va simti, o va spune, deocamdata e puternic atasat de tine, ca sa suporte entuziasmul tau citadin si furtuna sentimentelor tale declamative.Si sa nu vrea sa te piarda,retine!
Nici nu are nevoie sa discute cu parintii lui,pentru oamenii de la tara venirea unei fete in casa echivaleaza cu o logodna,o insuratoare,altfel e de neacceptat,cu ce mutra crezi ca le-ar putea spune vreodata parintilor "stiti,vine o amica sa doarma cu mine"... oamenii ar pica lati sau si-ar duce urgent fiul la psihiatru,au alte conceptii si baiatul le respecta!
Si,nu uita,nici el nu e departe de conceptiile astea,a crescut in mediul rural,alaturi de parintii lui deloc moderni,cu palmele crapate si unghiile innegrite de munca,sa-l faca mare pe iubitul tau.Le e dator cu respect si baiatul,il are,traieste inca in casa parintilor lui si respecta traditiile.
Fii un strop mai realista si nu te mai gandi doar la "vreau" al tau,ia si persoana lui in considerare.
Ca nu face compromisuri,fii sigura ca el nu vede lucrurile asa,intelege sa fie acolo unde e asteptat,unde cineva se bazeaza pe prezenta lui,nu cred ca ati stabilit vreodata o intalnire la care el sa lipseasca!
Daca tii la el,daca esti indragostita si vrei sa dureze povestea asta,va trebui sa te adaptezi la ceea ce ti se ofera si sa ai rabdare.
Altfel,in cel mult o luna greu va mai vad impreuna.
Nu tin sa-ti innegresc sufletul cu raspunsul meu,vreau numai sa intelegi ca tu ii ceri prea mult in momentul in care el deja iti ofera mult, din punctul lui de vedere.
Reflecteaza, te rog, la ceea ce ti-am scris si sper sa intelegi.
Ai sansa unei iubiri unice, n-o arunca!
happy

| AlexandraIrn explică (pentru greece12):

Iti multumesc din suflet :*. acum suntem mai indragostiti ca niciodata si am facut deja foarte multe lucruri impreuna.Mi-a demonstrat ca ma iubeste enorm si chiar a facut acele compromisuri de care ma plangeam eu ca nu le face. Simt ca este o iubire unica si nu vreau sa o pierd niciodata si sper sa dureze foarte mult, chiar daca suna ca in basm sau ca ceva ce nu ar trebui sa o spuna o persoana asa tanara ca mine, sper a dragostea asta sa ne tina pentru totdeauna. Iti multumesc inca o data. Pup

| greece12 a răspuns (pentru AlexandraIrn):

Ah,ma bucur foarte mult pentru voi doi, iti simt bucuria si entuziasmul printre randuri si-ti raspund cu un zambet pana la urechi!
Sa fiti foarte fericiti!
happy

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

E si el mic si ii este rusine.

| AlexandraIrn explică (pentru neutrino):

Sa ii fie rusine de mine? doar in privat (ma refer mai mult la chat, dar si in realitate) imi spune ca ma iubeste si ca ii e foarte dor de mine, dar daca il intreaba cineva nu spune ca are vreo tangenta cu mine sad. Are 18 ani... Nu vreau neaparat sa imi spuna chestiile astea, vreau sa faca compromisuri pentru mine. sa isi intrerupa vreun antrenament sau daca imi spune ca in momentul asta de exemplu vrei sa ma tina in brate, sa vina sa o faca. i-am zis ca vreau sa merg la el acasa (nu sa facem prostii, doar asa, sa adorm in bratele lui, sa fiu cu el in principal pentru ca ma omoara distanta dintre noi) dar el spune ca parintii nu il lasa desi nici nu a vorbit cu ei.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, poate ca vrea s ate pastreze pe mai tarziu. Poate ca vrea s ate tina numai in inima lui, sa nu stie nimeni ca sa nu intervina nimeni intre voi doi. Lasa, vei vedea cu timpul ce are de gand, nu te grabi.

| xCrazyGirl a răspuns:

Poate nu vrea sa te faca sa suferi, nu mereu relatiile la distanta functioneaza

| AlexandraIrn explică:

Eu as face orice ca sa il vad chiar si o secunda, dar pe el uneori il ia cu lene sau imi spune ca ii e dor de mine, dar se duce la antrenament. ma simt foarte ciudat. stiu ca el e un suflet foarte frumos si nu e golan sau ma rog nu vrea sa-si bata joc de sentimentele mele. ajutati-ma va rog sad