| Sarraaaaa a întrebat:

Hei. Mi-a curs ieri putin sange, dar azi nu mi-a mai curs deloc. Mi-a venit primul ciclu sau o sa vina? Dau funda

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O sa vina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, cam la varsta de 10-12 ani si se produce ciclic/periodic. Acest proces se repeta aproximativ in fiecare luna, de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti.Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine format din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si "tapiseaza" peretii interni ai uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, deci nu ia nastere o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL dupa 14 zile de la ovulatie se destrama si este eliminat din corp, adica din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intro perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Desfasurare ei poate fi foarte simpla insa in multe cazuri se produce in asociatie cu dureri si crampe in abdomenul inferior si pentru ameliorarea durerii este necesara folosirea unor analgezice mai mult sau mai putin puternice. Un nou ciclul menstrual incepe, se repeta cu maturizarea unui nou ovul intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest proces fiziologic repetat iar si iar, se numeste ciclu menstrual si are o durata cuprinsa in general intre 21-35 de zile. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incep sa i se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara. Cam in jurul varstei de 10-12 ani apar primele scurgeri vaginale zilnice care pateaza chiloteii. Sunt un semnal ca organele genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc aparitia primei menstruatii, denumita menarha in termeni stiintifici. In cazul in care te gasesti intro situatie, o stare asemanatoare cu cele descrise, este posibil ca acele cateva picaturi de sange sa reprezinte menarha care poate fi foarte slaba cantitativ. Insa nimeni nu poate prevede in acest moment cand se va produce urmatoarea sangerare, momentul exact de aparatie a acesteia si modul in care se va desfasura. Incepand din acest moment este indicat ca mereu sa ai la indemana o rezerva de 2-3 absorbante, mai ales daca pleci de acasa undeva. Multa sanatate!