| MickeyMouse96 a întrebat:

Hei! Pot ramane gravida daca maine ar trb(18)sa-mi vina stopul si perioada fertila este deabea in data de 30....Am folosit prezervativ, dar a curs putin pe langa si nu cred ca a ajuns in interior si am si facut dus imediat...are rost sa-mi fac test de sarcina? Sau pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul are loc in timpul saptamanii de dinainte de menstruatie probabilitatea instalarii unei sarcini este de circa 3-5% ceea ce de fapt inseamna ca in aceasta perioada teoretic instalarea unei sarcini este aproape imposibila.In cazul in care sexul are loc cu 1-2 zile inainte de menstruatie, chiar daca ar fi ejaculat in vagin nu ar trebui sa-ti faci griji, deoarece in situatia ta nu exista practic nicio posibilitate de sarcina. Asteapta menstruatia care va apare fara discutie. Nici nu poate fi vorba de folosirea pastilei de a 2-a zi, deoarece acea pastila se foloseste doar in cazul in care medicul ginecolog ajunge la concluzia ca instalarea sarcinii este inevitabila, ceea ce nu este cazul in situatia ta.Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ nu ramai bortoasa, daca vrei pentru linistea ta fa unul, dar se face dupa 3 sapt de la actul sexy

| Satango a răspuns:

Bună!

Atâta timp cât aţi făcut-o protejat nu ai de ce să-ţi faci griji.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc inainte cu o zi menstruatie, stai linistita ca nu ai cum sa ramai gravida.