| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Problema mea este întârzierea menstruației. Nu am avut contact sexual, ci doar petting fără lenjerie și fără ejaculare. Întârzie de aproximativ 9 zile. Un alt lucru de precizat este ca de la sfârșitul lunii Ianuarie si până pe 10 Februarie am avut de susținut un număr considerabil de examene si am trecut printr-un stres mai mare decât de obicei. Stiu ca o sarcina este aproape imposibila in acest caz, dar din cauza sperieturii, iau in calcul toate scenariile... Sa fie stresul motivul principal al întârzierii? Am 19 ani. Aștept păreri si sfaturi. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul stie, de unde crezi ca stim noi? Sunt multe cauze poate fi si stresul. o seara bună mergi la medic.

| Sam21 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Fii sigur ca voi merge si la medic. Aveam nevoie de pareri, multumesc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual este unul NEREGULAT a carei caracteristica principala este imprevizibilitatea desfasurarii fiecarui ciclu. In astfel de situatii nu se poate folosi termenul sau cuvantul de intarziere a producerii menstruatiei fiindca in mod foarte sigur nu poate fi vorba de o sarcina si aceasta sa determine lipsa menstruatiei. In mod sigur a aparut o anumita dereglare/disfunctionalitate in activitatea uneia sau a mai multe glande endocrine ceea ce a avut ca efect aparitia/producerea unor dereglari hormonale. Din acest motiv au aparut modificari in desfasurarea ciclului menstrual ca si durata, cat si amanarea pe o perioada imposibil de determinat a procesul de formare si eliminare a menstrei prin procesul menstrual. Cauzele precum si motivele reale care stau la baza acestor modificari pot fi determinate doar prin efectuarea setului complet de analize endocrine si hormonale. Raspunsul corect se va putea formula doar ulterior pe baza rezultatelor obtinute, de catre medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog. Tot ei vor fi cei care vor putea stabili cel mai adecvat tratament de urmat. Adevaratul motiv al prelungirii actualului ciclu menstrual pentru o perioada de timp imposibil de stabilit/preconizat se datoreaza pur si simplu faptului ca functionarea unei/unor glande endocrine este incorecta/deficitara si acest lucru provoaca dereglari hormonale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca intarzierea de care vorbesti este din cauza oboselii acumulata in timpul sustinerii examenelor de care vorbesti.

| User237384 a răspuns:

Cred ca ar putea fi și din cauza stresului. Sau o răceala puternica. Mie mi s-a întâmplat la fel, in sesiune. Acum nu știu sa îți dau in mod sigur o opinie specializată, dar la fel am bănuit și eu! Nu rămâne decât sa aștepți. happy