| SecretulAscunsTM a întrebat:

Hei, Salut, numele meu este Alex, am 14 ani si am facut o greseala destul de mare pentru mine in viata. Vreau sa incep prin a spune ca nu vreau sa vad persoane mai mari spunand: CUM SA FACI ASA CEVA LA VARSTA ASTA, EU LA VARSTA ASTA IMI INVATAM SI TOATE ALEA, DOAMNEEEEE. Deci nu vreau sa vad astfel de comentarii, pentru ca toata lumea greseste in viata, ok? Bun. Totul a inceput acum cativa ani cand aveam vreo 5-6 ani. Locuiam la sat si inca locuiesc, aveam un vecin la care imi placea foarte mult sa merg, era mai mare ca mine cu vreo 2 ani. Intr-o zi cand am ajuns la acasa m-a pus sa fac un lucru foarte rau, care eu credeam ca e bine la varsta mea, m-a pus sa ii sug p------, intelegeti voi, eu am trecut peste chestia asta, stiu ca am facut chestia asta foarte mult timp, sa zicem ca am fost intr-un oare care fel destept, si el mi-a facut aceeasi chestie mie, ma refer ca si el mia supt p------. Mama mea a aflat de chestia asta acum un an, si sunt bucuros ca am avut curajul sa ii spun asta. Sunt zodia Berbec, iar despre zodia mea am auzit ca se bazeaza foarte tare pe sexualitate. Din pacate de la 11 ani ma masturbez... Mda, nu sunt mandru de chestia asta si stiu sigur ca e ceva complet normal la varsta asta. Problema mea este ca am o problema la penis, pur si simplu, il am mic, dupa cum il vad eu are undeva pe la 4-5 cm, nesculat si din pacate ma cam preocupa chestia asta, pentru ca ma gandesc ca nu voi avea niciodata o familie in viitor, copii, etc. Si mai am o problema cu urinarea, urinez in etape, de exemplu, cand fac treaba mare pur si simplu urinez in etape, urinez la inceput, dupa iar, dupa iar, nu era asa inainte, iar faza proasta e inca ma mai masturbez, si nu reusesc sa ma las de chestia asta, am si o problema cu ejacularea, pur si simplu nu stiu ce sa fac, mi-e frica sa nu patesc ceva. Ma excit foarte tare, eu incerc sa ma opresc, dar nu pot, pur si simplu e un calvar.

Va rog foarte mult sa luati asta in serios, nu stiti cum ma simt, multumesc...

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa o luam pe probleme.
1. Ce ai facut in copilarie, uneori pot fii categorisite copilarii, alteori au unele urmari. Nu esti singurul pe lume care ai facut si care o vor mai face asemenea copilarii.
2. Cat priveste marimea penisului sa nu-ti mai faci probleme:
a) nu toti suntem Terente. Apoi sa stii ca marimea lui "de lucru" nu se poate aprecia dupa cat de mare este atunci cand este in stare flasca (nesculat), deoarece depinde aceasta marime (flasca) inclusiv de temperatura. Dar la varsta ta, nici cand este sculat nu poti sa iti dai seama cum va fi cand acesta se va opri din crestere, deoarece abia a inceput sa-ti creasca si va creste pana catre 20 de ani. Dezvoltarea baietilor in pubertate - cu tot ce le apartine - se face in perioade diferite, de la individ la individ.
b) De cele mai multe ori nu conteaza marimea ci modul cum e folosit, zic multe femei.
3. Masturbrea este ceva normal si sa nu mai fie pentru tine ca ceva rau. Dimpotriva, specialistii recomanda 1-3 masturbari pe saptamana. Mai des nu face rau, dar nici bine si e mai bine "mai rarut ca-i mai dragut".
4. Cred ca toata lumea urineaza in etape in situatia expusa de tine. Asta nu este nimic rau.
5. Cat priveste ejacularea, nu am prea inteles care-i problema.
6. La varsta ta este normal sa te exciti. Sper sa nu fie ceva de tipul satiriazisului.
Cei care o sa te critice o sa fie acei care au uitat ca au trecut prin asemenea faze ale vietii, doar ca pe atunci nu puteau sa si le expuna si sa ceara pareri pe internet, ca face to face nici acum nu indrazneste cineva.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ce importanta are marimea penisului in stare flasca? Ca doar nu il vei folosi in stare flasca. Iti va mai creste ceva penisul. Problema cu vecinul, nu prea conteaza, are importanta pe care i-o dai, asa ca cel mai bine e sa nu ii dai nici o importanta. Cate nu ar face un copil de sase ani. Iar masturbarea, nu te mai abtine, si nu te mai simti vinovat. Naturalia non turpia. Asa e omul, mai ales barbatul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am uitat sa-ti pun o intrebare: acum nu mai faci sex oral cu acel baiat, nu-i asa? Ai fost ceva repercursiuni ca urmare a aflarii mamei tale de acest lucru?

| Cannibal a răspuns:

Toți facem unele lucruri in copilarie pe care le regretam mai târziu. Nu ar mai trebui să te preocupe trecutul e important sa înveți din el.
Ai doar 14 ani o sa îți mai crească pana la o anumită vârsta.
E normal să te masturbezi cred ca toți oamenii de pe planeta asta o fac.
Nu am prea inteles care este problema cu ejacularea dar dacă îți vine sa îți dai drumul dă se meargă.

| noink a răspuns:

Prietenul meu imi spunea ca penisul i s-a dezvoltat cel mai mult (lungime/grosime) la 16 spre 17 ani. Stai linistit