| Chessy a întrebat:

Hei TPU, acum 1 saptamana nu mai sunt virgina. Nu mi-a venit ciclu de 3 saptamani. Imi curge ceva galben, azi mi-a curs un pic sange. Este pisibil sa fiu insarcinata.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz in care pornirea menstruatiei ''intarzie'' sa se produca de 3 sapatamani, iar dezvirginarea ta s-a produs in urma cu 1 saptamana, se poate aprecia ca ciclul tau menstrual este FOARTE dereglat si din acest motiv inceperea/producerea menstruatiei se face FOARTE NEREGULAT, probabilitatea de a fi ramas insarcinata in urma sexului de dezvirginare chiar si daca acesta a fost neprotejat, se poate aprecia ca fiind mai mult decat IMPROBABILA, dar nu si IMPOSIBILA. Din nefericire pentru tine in acest moment nu se poate da un raspuns care sa fie sigur. De asemenea in acest moment efectuarea testelor de sarcian NU isi are rostul fiindca IN MOD ABSOLUT SIGUR toate testele vor avea invariabil rezultatul NEGATIV insa 100% FALS. Cel mai devreme testul de sarcina al carui rezultat sa fie VALID, VALABIL si CORECT poate fi facut dupa trecerea a 2 saptamani de la dezvirginare. Insa datorita faptului ca ciclul menstrual este foarte dereglat, probalilitatea de a exista o sarcina este foarte mica. Multa sanatate.