| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, menstruatia mi-a venit la 12 ani, prin luna iunie, primul an de menstruatie mi-a venit in fiecare luna, dar in acest an nu. Mi-a venit o luna, apoi in urmatorele 3 luni, nu mi-a mai venit. Iar dupa mi-a venit in fiecare luna, iar acum ultima luna in care mi-a venit a fost aprilie. nu vreau sa merg la medic. Si sunt virgina! Imi puteti spune daca este ceva normal sau anormal?

12 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

E normal, menstra e neregulata in primii 2 ani sau mai mult de la venirea ei.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Aceeasi problema a avut-o si prietena mea cea mai buna si din pacate, singura solutie a fost ca ea sa mearga la un medic. Din moment ce esti virgina nu ai pentru ce sa-ti faci griji.Iti vor da niste pastile, anticonceptionale ca sa ti se regleze menstruatia. happy

| samananca a răspuns:

Un contact sexual cu mine trecu urgent, si te lecuiesc repede :d

| VampireBlood a răspuns (pentru samananca):

Ce răspunsuri deştepte dai...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o situaţie normală şi NU se poate "rezolva" fără să mergi la medic!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - totuşi, asta NU exclude un control ginecologic - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian sau ovare polichistice - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| dreamgirl94 a răspuns (pentru bursuc001):

Te numesti medic cumva?

| bursuc001 a răspuns (pentru dreamgirl94):

Bună!

Tu te crezi "deşteaptă", cumva?

Ar fi bine să NU mai comentezi AIUREA când NU şti cu cine dialoghezi!

Sau tu crezi că toţi cei care răspund pe TPU sunt copilaşi de vârsta ta?

Toate cele bune.

| dreamgirl94 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu ma intereseaza cu cine dialoghez si da, sunt desteapta, am cunostinte medicale mai avansate ca tine si vorbesti prostii.de unde sti ca sunt copilas? de unde sti cine sunt in primul rand? nimeni nu e ceea ce pare iar tu nu esti medic asa ca back OFF

| bursuc001 a răspuns (pentru dreamgirl94):

Evidentă atitudinea ta!

NU te interesează cu cine dialoghezi pentru că NU îţi respecţi interlocutorul!

Dar, probabil că te "aştepţi" să fi respectată...

Gândire de 14-15 anişori, NO offense - chiar dacă ai 18-19 anişori, NU se vede!

Eşti PENIBILĂ, fetiţo!

Tu abia ai terminat liceul ( DACĂ ai reuşit să-l termini ) şi vi să te dai mare pe-aici...

Şi, DA, ştiu că eşti un "COPILAŞ" de 18-19 anişori!

Singură RECUNOŞTI că ai 18 anişori, vezi-ţi răspunsul la linkul :
http://www.tpu.ro/......ina-si-as/

Mai bine ai pune mânuţa pe carte şi ţi-ai învăţa pentru BAC =))

Apoi, după ce vei REUŞI să-ţi iei BAC-ul, poate vei avea "norocul" să ajungi şi studentă la Medicină/la Carol Davila, aşa cum VISAI la linkul http://www.tpu.ro/......nde-ce-ar/

Te "dai mare" cu AŞA-ZISELE tale "cunoştinţe medicale", în timp ce unele răspunsuri te CONTRAZIC :
"eu folosesc si anti si prezervativ ca sa fiu sigura" - SURSA = răspunsul tău de la linkul http://www.tpu.ro/......nesiigura/

"Inteligent" răspunsul =))

Aşa cum spuneam şi mai sus : mai bine ai pune mânuţa pe carte şi ţi-ai învăţa pentru BAC :))

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Este normal. Menstruatia ta este neregulata, nu stii cand iti vine si cat dureaza. Pana la varsta de 18-19-20 s-ar putea sa se intample asa, depinde de organismul tau. Nu trebuie sa te sperii, este absolut normal pentru fetele de varsta ta happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Sunt dereglari hormonale.
Pe mine m-a ajutat mult ceaiul de cretisoara, ti-l recomand, il gasesti la Plafar, regleaza echilibrul hormonal.
Te pup!

| dreamgirl94 a răspuns:

Frate,este normal...mie nu mi-a venit o data un an intreg..corpul tau trece prin schimbari majore mai ales asupra hormonilor gonadotropi care controleaza menstra.pana nu li se regleaza dozajul asa se va intampla. daca pana la 17 ani nu ti se regleaza du-te si vezi un ginecolog sa ti faca niste analize la sange sa vada nivelul hormonilor..nu te mai speria ca te sperii degeaba :* inca nu e cazul sa mergi la doctorwinking