| 12345Andrei12345 a întrebat:

Hei TPU! Am anxietate socială, dar nu am nicio problemă să vorbesc cu fetele, dar problema anxietății apare atunci când vorbesc cu băieții (sunt atras de băieți). Abia pot spune câteva cuvinte, pentru că mi-e teamă să nu fiu judecat, batjocorit sau chiar să-mi pierd prietenii băieți. Cum pot avea o conversație normală cu băieții fără să mă bâlbâi sau să îmi fie frică?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca te simti anxios in preajma baietilor deoarece te atrag si probabil te emotionezi ca sa nu clachezi in vreun fel si sa le faci impresie proasta.
E ca si cum unei fete i-ar fi rusine sa vorbeasca cu baieti.

La tine poate fi vorba si despre lipsa de experienta, depinde ce varsta ai.
Nu poti sa scapi de aceasta anxietate decat exersand prin comunicare cu baietii.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Imagineaza-ti ca sunt fete,daca cu fetele nu ai nici un fel de problema.
Stiu ca nu ti-e usor,dar asa cum abordezi o fata si-i vorbesti deschis,poti face si cu baietii.
Zambesti,spui o mica trasnaie,radeti,se destinde atmosfera si cuvintele curg.
Citeste mai mult,vezi tutoriale despre si cu conversatii pe net,autosugestioneaza-te pentru a depasi timiditatea fiziologica,imagineaza conversatii in gand,exerseaza-le si te vei relaxa,orice inceput e greu.
Nu te bloca atunci cand nu mai ai ce sa spui,spune efectiv "hai ca iar m-am blocat,habar n-am din ce cauza, n-oi fi dormit bine" si razi!
Descrie efectiv ceea ce simti si fa un fel de haz de necaz, totul se va schimba, te asigur!
Curaj, curaj!
happy

| Solstițiu29 a răspuns (pentru greece12):

Cum să își imagineze ca sunt fete, când este evident ca sunt băieți?
Bag seamă că nu ai înțeles nimic.
Frecventezi platforma asta de 11 ani, ai 105000 de vizite în aproape 4000 de zile. Deci, evident, ești aici și ziua și noaptea, altceva nu mai faci. Mai dragă, un băiat nu are motive să se bâlbâie sau sa fie timid în conversații cu băieții. Dimpotrivă, poate fi ușor intimidat, în dialog cu fetele, ca urmare a lipsei de experienta.

| greece12 a răspuns (pentru Solstițiu29):

Ca sa imi dai o asemenea replica evident, ești aici și ziua și noaptea, altceva nu mai faci.
1.Opt ani am lipsit, asa, informativ.
2.Reciteste intrebarea cuvant cu cuvant.
3.Reciteste intrebarea cuvant cu cuvant si paranteza.
4.Mai citeste o data intrebarea.
5. Daca esti capabil,raspunde pertinent.

Impertinenta nu mai vinde, mai draga, au bagat-o la reduceri!

| Raul345 a răspuns (pentru Solstițiu29):

Timiditatea poate fii și cu persoanele de același sex nu doar cu cele de sex opus părerea mea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum simți frica?

| MichailOfilescu a răspuns:

Esti un tramvai deraiat dupe linie

| Rocokokosexbeast96 a răspuns:

Sa vb cu iei