| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU am nevoie de ajutorul vostru! Va rog mult de tot! Pe 10 noiembrie am avut contact sexaual cu prietenul meu ( el a folosit 2 prezervative ca sa fie mai sigur si nu si-a dat drumu in mine ), pe 26 noiembrie mi-a venit ciclu ( a fost foarte ambundent, schimbam chiar 3 uneori 4 tampoane pe zi, ca de obicei, ) si m-a tinut 9 zile ( era rosu si curgea sange foarte mult uneori chiar cheaguri curgeau ), iar de atunci nu am mai avut niciun fel de contact sexual. Luna aceasta nu mi-a venit, este posibil sa fiu insarcinata?
Tin sa mentionez ca nu am avut niciun simptom care tine de o sarcina.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o răceală puternică.
Un test de sarcină și să folosească un singur prezervativ la fiecare contact sexual, de calitate, în termen și să fie atent la mânuirea lui.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| MishikiCrisy a răspuns:

Chiar nu are cum sa fi insarcinata. Fa un test de sarcine si du-te la ginecolog daca nu esti sigura.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă aţi verificat prezervativele DUPĂ actul sexual şi nu au fost rupte atunci NU ai cum să fi rămas însărcinată!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

N-ai dat prea multe detalii ( vârstă, probleme de acest gen în trecut, controale medicale efectuate şi tratamentul primit, etc. )...

Am citit întrebările tale anterioare şi am observat că ai avut NUMEROASE probleme legate de menstruaţie - din acest motiv sunt SIGUR că ( la tine ) este vorba de o dereglare hormonală!

ÎNTÂI să faci un control la medicul ENDOCRINOLOG şi acel dozaj hormonal, se va depista deficitul existent şi vei primi tratamentul "corect" aferent!

Toate cele bune.

| pufoletedebomboana a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult de tot pentru raspuns. Da am avut probeleme acum 2 ani, imi venea mesntruatia peste 14 zile in fiecare luna si am mers la medic si mi-a spus ca nu am nimic gen chist ovarian si pur si simplu sunt eu foarte sensibila si ca e o simpla dereglare hormonala si mi.a dat sa fac timp de 3 luni un tratament cu duphaston. Dupa ce am terminat acel tratament cu duphaston nu mi.a venit ciclu 4 luni ( din decembrie pana in aprilie, iar in aprilie mi.a venit ). Cateodata imi vine mai devreme cu cateva zile alteori imi vine mai tarziu. Prezervativele le.am verificat atunci si nu erau rupte. Dar am inceput sa am niste semne cum ca imi vine ciclu ( mi.au aparut cosuri pe fata si am dureri abdominale si de spate ) dar vad ca nu porneste nimic

| bursuc001 a răspuns (pentru pufoletedebomboana):

Cu plăcere!

Dacă în timpul tratamentului cu Duphaston ai avut menstruaţie relativ normală ( de 7-10 zile şi aproximativ în fiecare lună ) atunci tratamentul era cel adecvat, DAR ar fi trebuit CONTINUAT încă 3 luni sau chiar mai mult.

La terminarea celor 3 luni de tratament TREBUIA să mergi la control la acel medic şi să-ţi prescrie tratament ÎNCĂ pe 3 luni, etc.

Dacă menstrele NU au fost "normale" în timpul tratamentului, atunci Duphaston-ul NU a fost potrivit "problemei" tale - situaţie care CRED eu că e mai aproape de adevăr, deoarece NU ar fi fost voie să NU ai menstră timp de 4 luni după tratament!

Totuşi, INSIST să mergi la ENDOCRINOLOG pentru un control şi dozajul hormonal - de acolo provine acea dereglare!

Tratamentul endocrinologic poate dura chiar şi 6-12 luni, iar rezultatele se vor vedea după ce s-a restabilit echilibrul hormonal.

Toate cele bune.

| pufoletedebomboana a răspuns (pentru bursuc001):

In timp ce foloseam duphaston menstrele erau normale 7 - 8 zile in fiecare luna. Imi este cam teama sa merg la medic deoarece mi-am inceput viata sexuala ( am facut-o doar de 3 ori in 9 luni si mereu cu prezervativ ), si nu as vrea ca mama mea sa afle. Mai am cateva pastile de duphaston ramase de anul trecut daca as lua ar porni ciclul?

| bursuc001 a răspuns (pentru pufoletedebomboana):

Atunci tratamentul cu Duphaston era potrivit, dar TREBUIA continuat.

Acum să NU mai iei tabletele rămase de atunci!

Poţi merge la endocrinolog liniştită, că NU are treabă cu viaţa ta sexuală.

Iar la ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră, şi NU are cum să afle ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Totuşi, aş spune că este mai bine să discuţi aceste aspecte şi cu mama ta; acum, oricum, NU mai are ce face - dar la nevoie îţi poate fi alături, şi te poate ajuta mai bine şi mai repede ( măcar cu un sfat ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ai ramas insarcinata...dar totusi fa un test de sarcina sa nu te induc in eroarewinking

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Nu e posibil sa fi ramas insarcinata. Data viitoare foloseste doar un prezervativ. Ciclul abundent e din cauza hormonilor sau stresului.

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Nu cred. Poate tu esti mai sensibila...Nu mi s-a intamplat asa ceva pana acum.Totusi nu ar strica sa te duci la ginecolog.

| Turok90 a răspuns:

Garantat nu ai cum să fi însărcinată. Dar pentru linistea ta cumpara un test de sarcină că e ieftin, fă-l folosind prima urină de dimineata si preferabil să nu bei cola sau alcool seara de dinainte. Nu este neapărat o regulă, dar să fi tu 100% sigură. Cât despre 2 prezervative happy... Săracul de el, mai aveai să-l pui să o lege cu un sigiliu strâns ca să fiti siguri. Glumesc si eu cu tine. De ce nu iei anticoncepționale? Faza cu ingrașatul e o prostie atâta timp cât le iei pe cele prescrise de doctorul care te consulta înainte

| pufoletedebomboana a răspuns:

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri!

| lavida a răspuns:

Din cate stiu eu nu este bine sa folositi doua prezervative in acelasi timp... unul ajunge si referitor la intrebarea ta, cred ca nu esti insarcinata dar pentru linistea ta Fa un test de sarcine si du-te la ginecolog
bafta

| NinnaEog a răspuns:

Dereglare hormonala. Asta se intampla de obicei cand nu ai o viata sexuala organizata. happy