| miere a întrebat:

am o MARE dilema, dar sa incep cu inceputul:
Am o relatie de 4 ani jumatate in care de la un timp exista mai mereu certuri care pe mine nu ma afecteaza deloc, parca nu-mi mai pasa, parca nu ma mai intereseaza, ma doare cand il vad ca sufera si eu nu dau 2 bani pe relatie... am incercat sa ne despartim dar nu pot sta fara el, dp 5 ore de cand i-am zis ca ne desp si sa nu ma mai caute, il sunam iar, incepeam sa plang si ma gandeam la el. Am fost despartiti o zi, in care am stat numai in pat. plangeam si ii dadeam msg ca vreau sa ne impacam. Chestia ciudata ce am observat-o atunci cand eram despartiti este ca atuni cand ceva imi luam gandul de la el (o conversatie pe mess, vorbit la telefon ) parca numai aveam nimic.
Ne-am impacat din nou si am aceeasi stare, nu ma intereseaza nimic de el, dar cu toate astea daca nu-i langa mine parca e sfarsitul lumii...NU STIU ce sa fac, imi e foarte greu asa! Este primul baiat din viata mea.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu poti fara el,dar cand esti cu el,esti indiferenta.
Poate fi obisnuinta,rutina,plictiseala,asa ca raspunde-ti la urmatoarea intrebare:ti-l poti imagina in bratele alteia?
Ce simti,gandindu-te ca alta il saruta,alta il iubeste si o iubeste si el?
Daca te doare si ti se urca sangele la cap,iubirea voastra n-a murit,e numai obisnuinta si rutina,cu care poti sa lupti.Un zambet,un ras,o gluma,o plimbare in toiul noptii,pe neasteptate,o seara cu lumanari,romantica,o baie plina de petale de trandafiri,ma rog,arsenalul de lupta impotriva rutinei este nesfarsit,bunavointa trebuie sa ai si imaginatie.
Daca,imaginandu-ti-l in bratele alteia ramai indiferenta, atunci orice faci e in zadar, iubirea din tine a murit.Si,va trebui sa incetezi sa prelungesti o situatie care nu va face bine la nici unul din voi!
Sper,totusi, sa va aflati in primul caz si sa va iubiti inca!
Va doresc tot binele, la amandoi!

| Ramo80 a răspuns:

Probabil te-ai obisnuit prea mult cu prezenta lui dar tii la el pentru ca spui ca te doare cand il vezi ca sufera. Prezenta lui iti ofera un fel de protectie nevazuta, o liniste interioara. Si totusi, daca te-ai desparti de el, crezi ca langa altcineva va fi altfel dupa o perioada lunga petrecuta impreuna? Toate relatiile ajung intr-un punct in care nu mai simti fluturasii aia in stomac ca la inceput dar e o altfel de iubire, mai placuta si mai linistitoare. Incearca sa gasiti intelegerea si motivele din cauza carora va certati. Poate le rezolvati totusi. Incearca sa-l vezi cum il vedeai la inceput, gandeste-te ca el e baiatul de care te-ai indragostit si langa care ai ales sa traiesti. Sper din suflet sa fiti fericiti! Mult noroc!

| dia200 a răspuns:

U ti la el doar ca te-ai plictisit de moarte dupa 4 ani incearca in timp ce esti cu el sa vb cu alte pers pe messs sau sa te int cu fete, baitzi sa vezi cum reactzionezi

| OOOLEOOO a răspuns:

Iubirea poate fii ciudata concentreazate si intelege-o happy

| andrey96 a răspuns:

Desi nu vrei,iata ca il iubesti! Sa sti,inima nu are ratiune, daca il iubesti nu il poti uita, nu il poti lasa degeaba incerci...Si din ce spui si tu esti in limba dupa el.De ce sa va despartiti? Sau vrei sa iti faci rau singura. Dragostea e un sentiment asa frumos, de ce sa il dai naibii? Lasa-te dupa voia inimi si vezi unde ajungi.Mult succes!

| Denni99 a răspuns:

Se numeste OBISNUINTA. Tu il iubesti mult dar te.ai obisnuit cu el. Si eu sunt la fel. Stau cu un baiat de 2 ani si nu prea mai sunt ca in primul an, dar daca ne despartim simt ca mor, ca nu mai imi are rst viata fara el. Nu trebuie sa te ingrijorezi, este ceva normal cand stai cu un baiat o perioada lunga de timp sa simti acest sentiment numit OBISNUINTA.

| miere explică:

As vrea sa cred ca e iubire... tare-mi este ca numai exista acest sentiment