| ElllLy a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor ( cu un sfat ). Am cunoscut un baiat acum 3 luni la o luna dupa ce ne-am cunoscut, ne-am mutat impeuna. Dupa 2 saptamani de stat impreuna am ramas insarcinata.Acum am o luna si ceva de cand sunt insarcinata, el peste 2 saptamani pleaca in Germania si imi tot repeta ca vrea sa fac avort. Eu nu mi-as dori sa iau viata unui copilas. Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna.Gandeste-te daca vrei sau nu acel copil.Dar sincer, este o parte din tine.din sangele tau, o fiinta mica, lasa-l pe tatal lui daca este cum este.Nu asculta de el, tu hotarasti, tu il porti in pantece, nu el. Daca vei face avort acum..cu siguranta vei regreta mai tarziu, iar gandul acesta nu te va lasa niciodata in pace.Lucruri din astea se mai intampla,nu esti prima si nici ultima careia ii se intampla un astfel de lucru,nu dispera! Este totusi un copil, ai de ce sa ii iei viata, nu a gresit cu nimic, daca tatal lui nu il doreste, poate il doresti tu. mult Succes:*

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Te-ai incurcat cu cine nu trebuie, daca poate sa se debaraseze atat de usor de copilul lui, iti dai seama cat de mult tine la tine?
Trebuie sa iei contact cu un asistent social, cei de la Provita sunt pregatiti tocmai pentru asemenea cazuri, si impreuna cu acel asistent sa le explici situatia parintilor tai. Solutii sunt, mai bune atat pentru tine cat si pentru copilul tau, dar trebuie sa fi ferma. Am vorbit cu cineva care a fost intr-o situatie extrem de neplacuta, parasita de iubit si neinteleasa nici de parintii ei, ea a ales viata si, intr-un final, a ajuns sa se impace si cu iubitul si sa se casatoreasca cu el, si au o fetita frumoasa impreuna.
http://provitabucuresti.ro/contact

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca are rost sa iti mai zic ca ai luat cele mai proste decizii din viata ta atat ca te ai mutat cu el cat si faptul ca ai facut sex neprotejat.

El nu te poate obliga sa faci avort, si daca tu vrei sa pastrezi copilul el va fi obligat sa il intretina pana la 18 ani.

Dar la ce decizii ai luat, sa nu mai zic de ce nume ai aici pe site eu zic ca nu esti deloc pregatita sa ai un copil.

| mihai69 a răspuns:

Mi-e milă de tine... Sincer, nu cred că „EL" e omul potrivit nici pentru tine, nici pentru copilul pe care-l vei naște. Pentru că da, nu merită să curmi o viață nevinovată pentru mofturile unui neghiob!
Cere ajutorul rudelor, prietenilor, (plus că sunt diverse asociații creștine care ajută fete în situația ta) - nu ești prima mamă singură! Și chiar se poate răzbi chiar și cu un bebel lângă tine prin viață!

| neutrino a răspuns:

Nu este rau sa fii mamica, ba din contra! Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o luna te-ai mutat cu el? il cunosti de 3 luni? dupa 2 saptamani insarcinata? Plimbate fa si tu ceva ca din plictiseala treci prin multe etape si le sari la fel de repede ca oameni de la maraton straight face. Insa felicitari pentru bebe sa fi fericita :3.

| MotanAndrei a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu faci avort deoarece, e o viata la mijloc + un pacat. Daca ai face avort tu vei suferi, nu el. Ca el te impinge la acest pacat, pentru ca nu'i pasa si nu'i capabil si pregatit pentru un bebe sa'l creasca. Dupa un posibil avort vei suferi mult. Vei fii inchisa in tine, vei suferi dureri si vei visa un timp urat. Daca te simti pregatita, dai viata. Daca el nu vrea, nu-l asculta, nu vrea sa'l creasca, il cresti tu cum poti, si daca se desparte de tine, poti sa te duci la o instanta sa ceri pensia alimentara de la el pentru copil. Si in primul rand de ce vrea sa avortezi? un copil e un dar de la dumnezeu. Faci cum crezi, da pana sa iei decizia finala gandeste-te de 1000 de ori, daca esti nesigura consulta un psiholog ca te v-a ajuta sa iei decizia ce'a potrivita. puppy dog eyes

| badearazvan a răspuns:

Nu avorta e crima

| bobo37 a răspuns:

Bravo nu ati stat degeaba impreuna

| dmgskd a răspuns:

Câţi ani ai? Pe de-o parte, eu cred că dacă cu adevărat vrei un copil, nu ar trebui să faci avort, cum ai zis şi tu, şi mie mi-ar fi milă de el. Chiar dacă e frumos să fii mamă, să nu îţi imaginezi că e şi uşor. Te-ai gândit vreodată că decizia de a te muta cu el şi de a a avea un copil a fost prea bruscă? Pe de-o altă parte cred că dacă nu eşti pregătită, nu înseamnă că trebuie să omori copilul, cere ajutorul cuiva, familiei (în cel mai bun caz mamei tale), prietenilor, cineva trebuie să te ajute măcar să creşti copilul, sau cu nişte sfaturi. Este un lucru foarte serios, la mijloc sunt multe lucruri : un copil, o familie, o căsnicie, viaţa ta (care contează la fel de mult). Gândeşte-te bine!

| zuzzyany a răspuns:

Cati ani ai? laughing :O straight face

| Stoleru_Seby_1998 a răspuns:

Pai daca til doresti nu avorta asta e se mai intampla cred ca nu e sanatos daca zice asta big grin asta e parerea mea sincera

| PuLsSs a răspuns:

Hey de unde nu stii ca pleaca in Germania de tot? Adica fai ce crezi tu... ce simpti. Parerea mea e sa avortezi daca nu esti pregatita. Si singura nu cred ca o sa te descurci