| PandaUnicorn4ever a întrebat:

As vrea să-mi dați mai multe detalii despre menstruație...

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a afla cat mai multe informatii utile despre menstruatie :
http://www.seximus.ro/articole/ciclul_menstrual.php http://sfatulparintilor.ro/......la-fete/2/

| Jennyfer1111111 a răspuns:

Pentru asta este recomandat să vorbești cu mama ta sau un medic specialist în asta.
Dar tot am să îți zic.
O dată pe lună la o anumită dată îți apare ceva roșu pe tampon, la fiecare 4 ore.
La inceput, menstruația este neregulată, asa ca daca de exemplu in ianuarie ti-o venit pe 20, este posibil ca in februarie sa vina pe 15.
Menstruația la o anumită vârstă apare datorita celorlalte schimbări ale corpului( creștere exagerată a înălțimii, apare păr în zona pubiană, la subraț și putin pe picioare). Aceasta elimina sângele cu bacterii din corp. Totodată, o dată ce ți-o venit prima menstruație, dacă ai un contact sexual cu cineva pe viitor poti ramane insarcinata. Totusi, corpul iti permite asta insă psihicul nu, asa ca pana la 18 ani, unde mintea iti este complet maturizata, trebuie incepută viața sexuală.
Fetele in timpul menstruației au schimbări de personalitate( la fel si băietii la pubertate). Pot deveni agresive și nervoase foarte repede, însa îți dau un mic sfat. Când observi asta, că ești mai nervoasă ca de obicei, încearca să te calmezi, deoarece tu pui stăpânire pe sentimente nu corpul.
Acestea sunt chestiile de bază, dacă vrei mai multe informații detaliate poti căuta pe internet sau cum am zis și la inceput.