| Chessy a întrebat:

Hei, TPU azi mi-a curs o picatura de sange. Oare este mestruatie, precizez ca am facut neprotejat si fac test de sarcina în cateva zile. Nu imi curge, ajutor. Ba curge ceva galben, azi o picatura de sange. De ce?

3 răspunsuri:
| Briosacuafine a răspuns:

Ia-ti testul de sarcina mai repede. Probabil nu e valabil si la tine, dar cand mama a ramas insarcinata au fost prezente cateva picaturi de sange chiar la inceput. E posibil si sa fie doar menstruatia si sa-ti dea drumul mai greu din cauza schimbarilor hormonale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa oferi nici un fel de informatii privind ciclul menstrual, momentul in care a fost intretinut actul sexual, modul in care s-a finalizat, daca partenerul are experienta si daca acesta prezinta suficienta incredere pentru a intretine in siguranta un sex neprotejat, formularea unui raspuns cert, sigur, exact si corect NU poate fi oferit. Rezultatul testului de sarcina care a fost efectuat inainte de a trece MINIM 21 de zile de la ultimul contact sexual, va fi intotdeauna NEGATIV insa acesta in proportie de 70-80% va fi FALS. Din acest motiv efectuarea testului de sarcina mai devreme de trecerea a 19-20 de zile de la ultimul act sexual neprotejat este ABSOLUT INUTILA si lipsita de sens. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la partida sexuala.
Daca testul este facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca esti gravida.