| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Dau funda!
Unde este situat himenul? Pt ca am auzit de la unii ca ar fi in interiorul vaginului iar altii spun ca este la exterior...si cum se rupe cand faci prima oara sex, se rupe in sensul ca se largeste daca ar fi la exterior?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa-ti imaginezi ca vaginul reprezinta de fapt ''un tunel'' a carei intrare este situata exact la nivelul corpului, intre labiile mici si zona din imediata apropiere a anusului, locul/zona corpului care in termen medical se numeste vulva. Aceasata intrare in ''tunelul vaginal'' este inchisa/acoperita printrun fel de ''cortina'' ori ca si o ''usa de intrarea'' situata exact la nivelul corpului sau poate fi situat la maxim 2-3 mm spre interior. Acea pielita ti-o poti imagina ca fiind asemanator cu celofanul cu care se mai acopera si astazi borcanele cu gem, dulceata, muraturi cu singura diferenta ca pe suprafata himenului exista 1, 2 sau mai multe gauri/perforatii cu diametrul de cativa mm. Daca pielita are o structura elastica cum ar fi cea a unui balon/prezervativ, atunci in momentul in care este trecut ceva prin acea gaurica (deget, dildo, penis, vibrator, etc), diametrul gaurii se poate largi mai mult si ramane intact, sau mai putin si atunci crapa, se rupe se franjureaza si dupa un timp in mod efectiv pielita se retrage, resoarbe si pur si simplu dispare. Daca labiile mari si cele mici ale ''pasaricii'' sunt desfacute/indepartate, atunci persoanei care priveste zona vulvara ii va apare una dintre posibilele forme, aspecte ale himenului, asa cum apare in imagimile prezentate in urmatorul material si nu asa cum au raspuns Andrei258 sau natalia 95 =)) Multa sanatate! https://www.i-medic.ro/......-himenului

5 răspunsuri:
| Andrei258 a răspuns:

Membrana himenala este o pielita elastica sau rigida ce uneste partea de sus cu partea de jos a organului sexual feminin este situata in interior nu are cum sa fie in exterior este in mijlocul organului atunci cand se rupe se trage in spate si formeaza o mica dalma ce se simte la introducerea degetului sau a degetelor dupa caz

| alina2k18 a răspuns:

laughing) ahahahahha

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este situat exact la intrarea in vagin, la 2-3 mm de planul labiilor mari. SE rupe ca o butonbiera prea stramta prin care fortezi un nasture mare, practic se crapa in mai multe locuri, se sfasie, iar resturile ramase se cicatrizeaza si se resrb in cateva zile.

| Freya1 a răspuns:

In interiorul vaginului, nu are cum sa fie afara.
Este o pielita ce se rupe.

| Emilian65 a răspuns:

Este situat in interiorul vaginului. La primul act sexual se largeste si se produce o rupere care da nastere la o sangerare.