| Lollipopy a întrebat:

eu si cu prietenul meu ne iubim foarte mult de ceva timp si am hotarat sa luam o decizie importanta... sa ne casatorim! am 16 ani iar prietenul meu 19 insa nu stim cum sa le spunem parintilor si cum vor reactiona... vreau si eu niste pareri cum sa le zic marea veste.chiar daca nu vor fi de acord noi tot o vom face cat mai curand.

17 răspunsuri:
| bsb a răspuns:

Uneori, multi zic, ca daca esti tinar esti fara minte sau nu ai multe drepturi.Dar inima de cand reusim sa respiram singuri, bate singura. Iubirea nu tine cont de varsta, de etnie saau pnm... iar daca ti la el, nu astepta sa treaca timpul. Daca te va cere nu sta pe ganduri. Numai sa nu te duci la emisiunea aia, sa te prezint parintilor laughing

mult success big grin si cheama-ma la nunta.

| Isabellaღ a răspuns:

De ce vrei asa repede? Poti sa astepti pana gati liceul macar... Daca te iubeste o sa te astepte. Dupaia poti sa te casatoresti linistita!

In legatura cu parintii...pfff e cam greu! Probabil nu o sa accepte dar spune-le ca tu chiar iti doresti asta! Si daca nu ii cu permisiunea lor, tot o sa o faceti fie ca sunt alaturi de tine fie ca nu! Nu o sa aiba ce face, oricum ei sunt parintii tai si te iubesc.Probabil la un mament dat o sa se obisnuiasca cu ideea. Ajuta-l pe preietnul tau sa creasca in ochii parintilor tai si sa vada ca e un baiat bun si de incredere.

Sper sa mearga! Si sa fiti fericiti!

| BlaBlaBla2414512355 a răspuns:

Va recomand sa mai asteptati aveti timp sa va mai ganditi aveti varste fragede canda o sa ai si tu 20 si el 23 va recomand sa faceti asta

| DxQ a răspuns:

Sa te casatoresti la 16 ani? Am trait sa o aud si pe asta oh go on.

| Irinnaaa a răspuns:

Well, daca tot va iubiti ATAT de mult nu va trebuie un inel care sa demonstreze asta. De examplu', stiu un cuplu care sunt impreuna de 7 ani si nu s-au casatorit. Asa ca puteti ramane impreuna pana cand eventual devii si tu majora, vezi daca e CU ADEVARAT barbatul vietii tale si atunci va si casatoriti. Daca, Doamne fereste, se intampla ceva dupa ce v-ati casatorit si trebuie sa va despartiti? Prea complicat. Mai asteapta putin. happy

| SnowWhite1 a răspuns:

Esti sigura ca asta vrei? Te cred ca il iubesti, banuiesc ca e si prima ta iubire dar nu vrei sa mai copilaresti putin? Sa copilariti impreuna macar pana la 18 ani. Pana la urma este doar o hartie care nu dovedeste ca va iubiti.Gesturile dintre voi vor dovedeti asta! Dar daca chiar vrei, ar trebui sa le spui direct pentru ca nu exista vreo cale 'mai ''usoara'' sau pe ocolite. Vorbeste cu ei deschis si spune-le exact ce simti parand si sigura pe tine! Dar daca nu vor accepta pentru ca, din cate stiu eu iti trebuie un anumit document de la parinti prin care iti dau 'permisiunea'' sa faci acest pas pentru ca esti minora!
Multa bafta si gandeste'te bine!:*

| XK a răspuns:

Chiar crezi ca o foaie de hartie va tine uniti? mai intai mai stati putin impreuna, macar sa faci 18 ani, sa fi complet independenta si dupa...casa de piarta!winking

| euuuuuuu6 a răspuns:

Pana nu esti majora, in Romania nu ai dreptul sa te mariti. nici cu acordul parintilor. iti spun sigur pentru ca o colega de-a mea din liceu a avut 17 ani si nu a putut, a mai ast pana la 18...

| yzabela_7914 a răspuns:

Pur si simplu ii zici ca va iubiti mult si tot o sa va luati pana la urma si ii amintesti de tineretea lui cu mama tha funda?

| RoxyAngel a răspuns:

SPER SA CITESTI DE LA INCEPUT PANA LA SFARSIT SFATUL MEU:
Tu nu esti constienta ca ai doar 16 ani si ca peste 1-2 ani va puteti desparti si nu o sa va mai intelege, la varsta ta baietii care iti plac pot aparea la fiecare colt de strada. Daca el de iubeste cu adevarat mai poate astepta 2-3 ani si dupa aceea sa va casatoriti. Cat despre parintii vostri vor face tot posibilul ca voi sa nu va casatoriti, poate chiar la politie, cea ce face iubitul tau este corupere de minori... Asa ca stai tu cuminte nu te casatorii acum pentru ca peste cativa ani vei regreta, mai ales daca vei avea si copii iti va mai fi si mai gereu.
Ai putea sa faci ceva care sa te ajute si pe tine si pe parintii vostri: voi doi sa va mutati pentru un timp impreuna, sa le deomnstrati ca va puteti descurca sau va demonstrati voua ca nu sunteti gata sa faceti un pas asa mare, candeste-te ca nu poti trai doar din iubire. Mult succes.

| Rihannax a răspuns:

Deci iti respect alegere:X dar nu cred ca e legal si pe el o sa il bagi la corupere de minori:-x
Deci fi atenta: cand sunteti la masa sau impreuna toti si ii vezi pe ai tai intr'un momet de fericire le spui"Mami tati am hotarat sa ma casatoresc stiu ca nu o sa fiti de acord dar mine nu imi pasa pentru ca il iubesc prea mult"

| tauretee a răspuns:

1 sfat nu te casatori de acum nu vrei sa ajungi la cratita nulaughing? chiar daca va casatoriti acum peste cati`va ani o sa va certati si o sa regreti ca nu tiai terminat scoalatongue

| Daysukki a răspuns:

Bai jmechero! adica tu imi spusesi mie ca e legal la 16 ani in Romania sa te casatoreti? vrei papara de la sotu tau? esti proasta sau doar orbita de dragoste?

| angel_4153 a răspuns:

Sincer nu sunt de acord cu decizia care ati luat-o[-x.Gandeste-te foarte bine deoarece casatoria nu e o joaca e ceva serios si viata de familie nu e asa usoara cum iti imaginezi. Daca va iubiti asa mult inseamna ca o sa puteti sa mai asteptati cativa ani pana sa va luati. Ganditi-va bine mai ales tu ca ai abia 16 ani nu-ti distruge adolescenta cu chesti din astea. Sper sa te mai gandesti.Bafta!

| BeetweenUs a răspuns:

Pur si simplu vorbesti mai intai cu mama ta, si ii spui ca va iubiti foarte mult, si ai dreptul la o sansa...chiar daca nu va mai tine mult relatia nu ai de unde sa stii pana nu incerci... si bsb are dreptate laughing numai sa nu te duci la emisiunea aia, sa te prezint parintilor.

Succeees :*

| jordan210cm a răspuns:

Banuiesc ca oamenii gandesc asa:"Bai le-am facut pe toate pana acum,numa de casatorit nu ne-am casatorit, asa ca hai sa ne si casatorim!"! In ritmul asta monotonia nu mai are mult pana va interveni in cuplu si asta este primul lucru de care ar trebuie sa va feriti, deoarece sunteti inca tineri si baietii tocmai de la 19 ani incolo incep ca cunoasca cu adevarat femeile.

| Florinel a răspuns:

Hey, eu zic sa nu te casatoresti de lavrasta asta, pentru ca esti inca prea mica, adica na. 16 ani, in plus ca viata o sa fie alt fel daca te casatoresti, nu te gandi numai la lucrurile bune ci si la cele mai putin favorabile.Dar vreau sa stiu ceva si sper sa lasi un reply:Cine a venit cu aceasta idee, tu sau el?