| Maria1211 a întrebat:

Hei TPU, mi am făcut iubit de 3 săptămâni și am impresia ca ma ignora foarte tare. Adică cam de fiecare data eu ii dau mesaj prima și după ce vorbim ceva timp ma lasă cu seen sau când nu ii scriu eu prima, îmi scrie el, dar gen pe la 1-2 după-amiaza, chiar dacă se trezește la 8. În realitate ne înțelegem mai bine doar când suntem noi 2, dacă mai sunt alți prieteni, prefera mai mult sa stea cu ei.
Cel mai mult m-a enervat faptul ca de revelion, pe 31 am vorbit de dimineață puțin, apoi m-a lăsat cu seen, după cam 5 ore I am zis eu distracție plăcută și mi-a trimis doar o inima și apoi peste 6 ore i-am zis eu l a mulți ani, căci era 12 noaptea, și mi-a răspuns după 5 minute, ca ma iubește și ca vorbim mâine ca făcea grătarul, iar pe 1 ianuarie mi-a scris abia la ora 6 seara, chiar dacă în ziua aia a fost de mai multe ori online.
Și faptul ca revelionul l a făcut cu prietenii și pe mine nu m-a invitat, mda.
Înainte sa fim împreună vorbeam destul de mult și era genul care îmi scria în fiecare zi, dar acum.
Nu știu ce sa fac, dacă sa ma despart de el sau nu.
Ideea e ca eu chiar țin la el, dar ma doare felul în care se comporta el.
Și I am mai spus odata ca ma deranjează ca vorbim puțin și ca nu prea îmi scrie și d asta ma gândesc ca nu cred ca ar avea vreun folos o astfel de discuție, în care tot el se enervează ca ii reproșez asta.
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Urat din partea lui sa prefere compania prietenilor lui de revelion in loc sa stea cu tine. Asa ceva nu se face daca tii sincer la cel de langa tine... si el nu prea da dovada de acest lucru. Parerea mea e ca n ar trebui sa i accepti comportamentul asta rece si indiferent. Meriti pe cineva care sa te aprecieze sincer si sa te puna pe primul loc in viata lui. Numai bine

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbitul e internet este lipsit de valoare in relatii si majoritatea oamenilor il considera obositor. Las-o si tu mai moale, 1-2 mesaje pe saptamana este arhisuficient, nu e cazul sa exagerezi cu mai multe. Si nu exista nici o obligativitate sa iti raspunda imediat, nu conteaza dupa cat timp iti raspunde, e exact acelasi lucru dasa iti raspunde dupa 1 minut sau dupa 12 ore

| Maria1211 explică (pentru Brigaela):

Pai oricum, amândoi preferam sa vorbim în realitate decât pe net, dar totuși acum ca este vacanta a fost mai mult plecat și cât timp exista internetul, era o cale sa ținem legătura, și nu e ca și cum nu sta pe net sa vorbească cu oamenii, adică e genul care vorbește destul de mult pe net cu prietenii, și practic el chiar nu mi-a dat niciun mesaj, deși stătea pe net.
Nu trebuie sa vorbim mereu, dar cât timp sta online ca sta și destul de mult, nu poate sa imi scrie?
Adică mie nu mi se pare normal ca într o relație sa nu poți sa ii trimiți iubitei un mesaj.

| Brigaela a răspuns (pentru Maria1211):

Ba poti, dar nu esti obligat, asta trebuie sa intelegi. Ca nu e nimic anormal ca nu iti scrie si nu e cazul sa dai prea mare importanta.

| Maria1211 explică (pentru Brigaela):

Pai asta înseamnă că nu sunt importanta pentru el.
Îmi este foarte greu sa înțeleg ca este ceva normal ca în existenta internetului, el sa stea online 12 ore din 24 in fiecare zi și sa nu îmi scrie nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru Maria1211):

Nu, nu inseamna asta, inseamna ca comunicarea pe internet nu e importanta pentru el, ca nu o foloseste pentru vchestii intime, asa cum de altfel este normal. Mai degraba tu te raportezi cumva eronat la aceasta comunicare pe net, dandu-i foarte multa importanta si considerand-o adecvata pentru intimitati. Oricum, diferenta intre conceptii este foarte importanta si daca nu ajungeti laun numitor comun, veti avea probleme in relatie. MIe mi se pare inteleapta abordarea lui, dar asta tine de educatia si experienta mea de viata, nu este o regula batuta in cuie.

| Maria1211 explică (pentru Brigaela):

Pai ar trebui sa discutam despre asta, și sa fie sincer și sa discutam fata în fata, ca as prefera sa vad ce zice in realitate, dar pana ne întâlnim noi. Adică nu cred ca mai rezist 2 săptămâni fără sa vorbesc cu el și sa mi se para ceva normal, nu pot

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu stiu ce relatie de iubire este asta, dar cred ca este una imaginara, atat vreme cat prietenii lui sunt prezenti in viata lui reala, si petrece alaturi de ei, nu alaturi de tine!
Abia a inceput anul nou sis e pare ca a inceput cu stangul!
Eu spun sa-i tragi un sut in dos astuia si sa-ti cauti un prieten care sa te puna pe tine pe primul loc, nu pe prietenii de bautura.
Relatii de acest gen oricum nu vor functiona, pentru ca el va fugii intotdeauna la prietenii lui, apreciindu-i mai mult decat pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum de nu te-a invitat de revelion? laughing

| Maria1211 explică (pentru anonim_4396):

Mda. laughing
Am auzit de la o prietena ca cică ar fi zis ca nu m as fi simțit eu bine în preajma prietenilor lui pentru ca nu ii știu pe toți. Adevărul asta e, oricum as fi refuzat, deoarece am văzut cum nu prea ma baga în seama când e cu prietenii.
Dar ideea e ca nu a fost niciun fel de întrebare, vreo sugestie de a face revelionul cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maria1211):

Pai atunci de ce te plangi ca nu te-a invitat daca oricum stiai ca nu te-ai fi simtit bine? Nu are logica. Daca intreba presupun ca dupa ar fi trebuit sa accepti chiar daca nu iti convine ideea.

| BogdanBz a răspuns:

Sincer lasa-l. Nu iti bate capul cu el, pentru ca nu merita. Daca un baiat e cu adevarat indragostit de o fata, atunci el arata asta, o cauta, ii cauta mereu prezenta, etc. Eu cand am iubit cu adevarat o fata, am renuntat la toti prietenii mei, pentru ca stiam ca pot fi o influenta negativa asupra mea si asupra relatiei. Esti tanara, sunt baieti singuri peste tot, asa ca nu sta in loc dupa un tip.

| Denly a răspuns:

Fa-ti un nou prieten