| Anonima543m a întrebat:

Hei TPU, pilula de a doua zi influenteaza sau nu in viitor daca mai pot ramane gravida?

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Nu influenteaza cu absolut nimic ce se intamplain viitor. Are efect DOAR inainte ca ovulul sa fie fecundat ( de aici necesitatea sa fie luata cat mai rapid). Nu explodeaza niciun ovul deja fecundat cum spune Viorica, care are probleme serioase din cate se pare.

100% pilula aia nu afecteaza in niciun fel capacitatea de a ramane insarcinata. Mai mult decat atat, nici nu este 100% eficienta nici chiar in primele ore, deci nu o folosi prea des ca metoda contraceptiva ( mai ales daca te stii mai ghinionista )

Iti recomand sa mergi la ginecolog si sa vezi ce metode contraceptive iti recomanda el.

Ps: pilulele astea de a doua zi si contraceptivele orale in general nu sunt absolut deloc periculoase ( doar in anumite cazuri, care tin mai ales de boli cronice si/sau varsta de peste 35 de ani).Din pacate, la noi in tara sunt tot felul de psihopati care spun altceva, din ratiuni religioase ( chiar si medici din pacate).

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din păcate, există acest risc.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Depinde in ce conditii este folosita. Daca o consumi de mai mult de 2-3 ori pe an(din cate stiu eu), probabil da. Altfel nu prea cred, nu ar avea de ce..pentru asta este facuta.Totusi..iti cam da peste cap menstruatia si corpul pentru un timp, dupa isi revine la normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pipula de a doua zi are efecte negative foarte grave, fiindca este o bomba hormonala care explodeaza un ovul fecundat, de aceea nu este recomandata decat 1 singura data in viata, sa fie luata.

Hormonii care ti-i baga in corp nu sunt naturali si aceea iti modifica sistemul hormonal putand sa te lase infertila pe viata, sau sa-ti declanseze chisturi ovariene, fibroame uterine, noduli si cancere mamare sau uterine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Studiile medicale spun ca nu exista o legatura intre infertilitate si contraceptia de urgenta... Pe de alta parte pilula de a doua zi e o bomba hormonala, folosita in exces iti poate modifica homonii.