| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU sad

Am 15 ani si m-am indragostit de un baiat tot de varsta mea.(e la liceul in care studiez eu, acum trec a 10-a)Vorbim de putin timp si as vrea o relatie cu el, chiar el mi-a cerut asta.

Nu am avut niciodata prieten si parintii nu ma lasa sa am unul pana nu termin facultatea, ce absurd.Chiar vreau sa fiu cu el, cu parintii nu am vorbit despre el si nu cred ca ar fi de acord sa am primul prieten asa devreme crying ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Eu zic că cea mai fericită ai fi dacă ai aștepta cu a avea un prieten până te vei simți și tu și cine i-o fi plăcând de tine atunci,pregătită pentru a te căsători.Un psiholog creștin spunea că toți avem un fel de tub de lipici,adică o anumită capacitate de a ne atașa de sexul opus,pe care dacă-l folosim în tot felul de relații fără finalitatea căsătoriei, atunci când am avea cea mai mare nevoie de el, e epuizat, nu ne mai încântă nimeni, odată cu înaintarea în vârstă cresc pretențiile și ne scad șansele. Începând o relație la o vârstă îndepărtată de vârsta la care te gândești la tine ca o viitoare soție, vei fi rănită, vei răni pe alții. Începând o relație crești probabilitatea de ați începe viața sexuală mai repede, apoimdacă o începi organismul o cere altfel inervine frustrarea, pierzi libertatea prețioasă a virginității, te expui la riscul de boli venerice, etc.Char dacă nu sunt neapărat pentru relații doar după terminarea facultății, bunica mea s-a căsătorit la 17 ani și a trăit cu bunicul 60 de ani, eu și soțul eram sudenți amândoi când ne-am căsătorit, cred că părinții știu pericolele și nefericirea la care te expui și vor să te ferească de ele. Dacă te simți atrasă de cineva e semn că ai un organism sănătos și o funcționare hormonală normală.Mai bine focalizează-ți energia pe viitoarea ta căsătorie, roagă-te lui Dumnezeu pentru ea, comportă-te cum ai vrea să se comporte viitorul tău soț înainte de a te cunoaște.îți doreasc o viață fericită și o conștiință curată!

3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

In cazul tau ai doua solutii: le spui sau nu le spui. Fiecare cu avantaje si dezavantaje.

Daca vrei sa le spui fa pasi mici. Poti incepe cu relatia parintilor tai si poti pune intrebari despre experienta lor. In functie de ce afli vezi cum procedezi mai departe.

Poti incepe sa le spui ca te-ai indragostit si procedezi apoi ca mai sus.

Probabil trebuie sa duci multa munca de lamurire si discutiile despre relatie si sex pot fi neplacute si tensionate.

Bafta!

| andreispeed250 a răspuns:

Sa incerci sa negociezi cu parintii tai.Ar trebui sa inteleaga

| banana54 a răspuns:

Uneori parintii te enerveaza dar in unele cazuri au dreptate. Aici au cam exagerat pana la facultate sigur vei fi intr-o relatie. Dar daca il doresti cu adevarat lupta pentru el. Incearca si tu si vezi cum e sa fii intr-o relatie.