| Carly22 a întrebat:

simt ca trebuie sa ma destainui cuiva si poate voi o sa ma ascultati fara raspunsuri de rahat a.ca.a mistouri. daca sunteti seriosi va multumesc foarte mult si funda ( + vot, normal)
Simt ca m-am saturat sa fiu mereu fata aia draguta, sensibila, amuzanta care nu face nimic rau. Adica de cand ma comport asa observ ca multi ma iau cam de fraiera pentru ca nu sunt si eu asa mai altfel.
Si imi doresc sa ma schimb.Sa nu mai fiu aceeasi. Pot la fel de usor sa fiu rece, sa nu-mi mai pese de sentimentele altora atata timp cat lor nu le pasa de ale mele si ma calca in picioare unii de cate ori au ocazia.
Eu de ce sunt obligata sa simt vinovatie cand ma cert cu cineva chiar daca nu e vina mea si pe ei sa-i doara in cur? La fel de usor o sa ma doara si pe mine in cur, si nu o sa-mi pese cand ii dezamgesc.
Am aflat ca baiatul pe care-l plac din iunie nu ma place.Eu tot sufar dupa el, iar el nici macar nu-si da seama pentru ca el nu vrea fete care sunt "noi" in chestia asta (cred). Nu stiu cum sa mai fac sa fiu pe placul tuturor, cand lor nu prea le pasa. M-am saturat sa fiu aceeasi persoana.Nu mai am chef sa fiu fata cuminte, care nu prea comenteaza, care nu atrage baietii, care nu poarta decolteu, care nu se macheaza, care nu fumeaza, etc.
De ce mereu mie trebuie sa-mi pese, de ce mereu eu trebuie sa ma strufoc? Eu una chiar m-am saturat.
Voi ce ziceti? fara sfaturi de rahat. happy multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Problema este că tu confunzi anumite aspecte. Ca să fii mai puțin vulnerabilă nu înseamnă că trebuie neapărat să porți și decolteu să te machiezi, sau să fumezi. Sensibilitatea emoțională accentuată nu are de-a face cu aspectul fizic. Într-adevăr, sunt unele persoane care le sincretizează îndrăzneț, crezând că a fi o fată rea (" a bad girl") înseamnă să nu ai sentimente, să nu îți peste de absolut nimeni și nimic și implicit să porți îmbrăcăminte provocatoare și să te machiezi însă să nu accepți complimentele care ți se fac. Ele vor să aibă lumea la picioare și cred că vor reuși.
Acționează greșit, profitând de vulnerabilitatea unora și pornesc de la premisa : „Cuceresc totul, dar nu-mi pasă ce rămâne în urma mea."
Ți-ai dori să ajungi la acest egoism exacerbat? Sunt sigură că nu, și, văzând cele scrise de tine, mă gândesc că ai fost dezamăgită și nu vrei să mai suferi din cauza caracterului tău sensibil.
Pentru a da start schimbării, nu trebuie să faci multe lucruri. Trebuie doar să știi cu cine trebuie să fii sensibil și cine merită tratament frumos din partea ta. Apreciază membrii familiei și comunică foarte mult cu aceștia. De asemenea, când ești singură, gândește-te la calitățile tale fizice și morale. Contează foarte mult; vei realiza că o fată care își dorește să nu mai sufere în viitor, nu trebuie nici să poarte decolteu ( e superbă și fără) pentru că exprimă vulgaritate, nu trebuie nici să fumeze și nici să se machieze.
Printr-un comportament adecvat și naturalețe atragi privirile celor din jurul tău și îi faci să creadă că niciodată nu te vei uita la ei.
O seară plăcută!

7 răspunsuri:
| Carly22 explică:

A.ca.a am scris. ei au pus a.ca.i

| Deea_3705 a răspuns:

Buna carly, sa stii ca aproape asa sunt si eu, numai ca eu ma machez si atrag foarte multi baieti, dar tot asa pun suflet la orice.parerea mea este ca tie nu ar trebui sa iti pese de parerea lor cine vrea si te place te accepta asa cum esti,dar daca tu spui ca te-ai saturat de tine ai putea sa gasesti mai multe calitati la tine si sa vezi ca mai mult o sa iti convina asa cum esti decat sa fii una care nu ii pasa de nimic. spre curiozitatea ta"imbracate intr-o seara du-te la disco cu prietenele,cu decolteu si o fustia machiaza-te si poartate rece cu ei, ai sa vezi ca ei or sa spuna ca ai fite si chestii din astea dar daca tie o sa iti placa asa incearca sa ramai ca in aceea seara fata rece"daca nu eu iti voi spune ca cel mai bine este sa fii asa cum esti chiar daca alti rad, nu-i baga in seama! cine nu te place sa nu se uite si cu asta basta. sper sa iti fie de folos!

| Elena1234456 a răspuns:

Nu trebuie sa fii pe placul tuturor, trebuie sa fii pe placul tau! Adolescenta este perioada cand ne pasa de unele lucruri poate chiar prea mult. Daca crezi ca trebuie sa te schimbi, schimba-te pentru tine!

| MaRrYana a răspuns:

Pai nu ar trebui sa iti pese asa mult de altii pentru ca o sa fii dezamagita,incearca sa nu mai pui sa mult suflet pentru ca tu o sa suferi si incearca sa faci o schimbare de look,imbracate cu dekolteu, machiaazate fa tot ce simti.Iar daca baiatul acela nu te place nu iti fa griji ca nu este ultimul, ai sa intalnesti si alti baieti care o sa te aprecieze pentru ceea ce esti.Si incearca sa fii indiferenta si daca ai vointa ai sa reusesti. sper ca te-am ajutat te pup

| tabittha a răspuns:

Draga mea de ce te intereseaza asa de mult parerea altora despre tine? De ce suferi atat de mult absolut degeaba? Tu trebuie sa fii tu insuti! Nu lasa pe nimeni altcineva sa-ti spuna cum trebuie sa fii. Si chiar mandreste-te cu stilul tau. Fiecare om are personalitatea sa, stilul sau, felul de a fi a vorbi, de a relationa cu ceilalti din jur. Sustine-ti punctul de vedere ca sa nu te mai simti calcata in picioare si nu mai spune sau face lucruri doar pentru a fi pe placul tuturor. Oamenii sunt egoisti sa stii. Si nu ai de ce sa te simti vinovata atunci cand te certi cu cineva decat daca ai gresit si chiar si atunci iti ceri iertare ca asa-i frumos si gata. Cat despre baiatul respectiv...incearca sa vezi practic ce-si doreste, dar nu-ti bate capul prea tare. Tu trebuie doar sa fii o fata curata, sa te imbraci decent si frumos, sa te machiezi doar daca vrei si sa vorbesti frumos. Mai mult nici nu-ti trebuie.

| MissMady a răspuns:

Draga mea, in primul rand tu trebuie sa fi tu insatzi. Daca asta e firea ta, sa fi cuminte si buna, asta e. Dar nici asa de buna sa ii lasi pe toti sa te calce in picioare. Unui om ii trebuie mereu putin din fiecare, sa fie si intelept si bun dar sa fie si corect si sa stie sa puna punctul pe " i ". Intotdeauna exista si oameni care nu ne plac, nimeni niciodata nu o sa fie pe placul tuturor, si in primul rand tu nu esti obligata sa ii multzumesti pe toti. Chiar daca tu esti fata care nu se machiaza si nu poarta decolteu asta nu inseamna ca daca cineva te`ar iubi nu te`ar iubi asa. Pentru unii baieti conteaza doar daca ai sau nu ai forme, si totusi conteaza si aspectul, atractia fizica, e logik. Dar baiatul care te va iubi cu adevarat, te va iubi si fara machiaj sau cine stie ce decolteu. Nu uita ca nici macar Dumnezeu nu ii poate impaca pe toti, fiecare are ceva de comentat intotdeauna. Te rog sa nu mai fi asa...si sa ii lasi pe alti sa isi bata joc de tine. Iar in legatura cu baiatul acela, nu mai suferii dupa el, daca nu te place nu te merita e clar, intoarcei si tu spatele si gata. Este lumea plina de baieti, si exista si baieti speciali, probabil ca nu toti sunt mitocani. Oricum scumpo` ce e al tau e pus de`o parte:* Sa fi mereu puternica si sa ai incredere in tinelove struck Sper ca te-am ajutat, te pup dulce happy

| Nole a răspuns:

Buna si eu eram la fel in urma cu 3 ani dar nu mai am nici'o problema cu asta eu unu m-am obisnuit repede,dar trebuie sa stii si de cine sa iti pese. Daca cineva zice ceva rau despre tine nu il baga in seama, dar gandeste'te putin si la ce a zis, ca poate are dreptate si poti suferii in timp din cauza acelei chestii.Asta variaza in functie de persoana,am si eu asemenea persoane cel mai bine e sa le eviti, crede'ma e cel mai bine asa, daca vezi un prost ca merge pe aceeasi parte de drum cu tine cel mai bine e sa traversezi