| Daniela300 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a si imi place de un baiat de clasa a VII-a din aceeasi scoala cu mine. Ciudat, stiu. Dar e pur si simplu foarte adorabil. Uitati cum a fost. L-am vazut si am simtit din prima pentru el o atractie fizica. Am inceput sa ma uit la el, se mai uita si el la mine, deci deja ne stiam din vedere. M-am gandit sa-i dau mesaj pe Facebook si sa il intreb in ce clasa este. Dar nu prea a vorbit cu mine pentru ca nu ma cunostea. Vineri am avut o activitate si m-am bagat in seama cu el putin. Iar luni cand am mers la magazin, era si el acolo cu un coleg si i-a zis colegului sau "Asta e fata care.". Doar atat am auzit. Deci acum ma stie dar eu vreau sa fiu cat mai aproape de el si nu stiu ce sa mai fac. E mult prea simpatic, nu ma satur sa-l privesc si chiar as vrea sa-l cunosc insa probabil deja si-a facut o parere proasta. Asa as fi facut si eu in clasa a VII-a. Dar eu vreau sa il cunosc! E peste tot unde ma duc. Putin ajutor, va rog mult.

Răspuns Câştigător
| GandesteRapid a răspuns:

Pff am inteles ca esti in clasa a 8-a.
Daca zici ca esti a 10-a... Nu e prea ok sa te uiti la unu de a 7-a mai ales pentru ca lumea va spune ca racolezi copii sau mai rau vor spune ca esti maica-sa.
Esti cls a 10-a ai atatea obtiuni. De obicei baietii se uita la fete mai mici decat ei asa ca ai sansa sa te intalnesti cu baieti de a 12-a
Si in orice caz nu prea cred ca ai sanse cu el deoarece el ar fi aratat macar o intentie ca vrea sa fie cu tine.( asta e oarerea mea nu trebuie sa te lasi descurajată, Eu sunt cls a 9-a si plac o fata de a 11-a ...Stiu este ciudat. Vezi? noi suntem chiar invershee hee. Chiar daca dau sfaturi altora eu nu am curaj sa actionez cu fata pe care o plac doar pentru ca este cu 2-3 ani mai mare decat mine). Asa si tu nu ai curaj pentru ca este mai mic decat tine (mi-ai cam dat sperantehee hee )
In orice caz sigur iti place de el? Sau doar iti este simpatic sau asta e dorinta ta de a avea un copil? Sa sti ca la pubertate el isi va schimba vocea ii vor aparea cosuri si va fi mai... Each
Asa ca gandeste-te mai bine la asta...
Sper ca te-am ajutat, poate ma ajuti si tu pe minehee hee))). funda?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa-i transmiti printr-un mijloc de comunicare un mesaj cat se poate de clar si explicit prin care sa-i prezinti adevaratul motivul al dorintei tale de a te intalni si discuta cu el. Daca va refuza sa dea curs invitatiei, inseamna ca nu este interesat nici de persoana ta si nici de a lega/incepe o relatie chiar si de prietenie. Putin curaj si mult succes!

| SG1995 a răspuns:

Hm e mai tânăr ca tine, deși vârsta nu e o problemă ar putea fi puțin intimidat de diferența dintre voi, mai ales dacă tu ai un statut social mai înalt, deci nu va avea curaj ușor să te abordeze, deci aboredează-l tu. Nu direct, ci subtil. Eu zic să vorbești cu o prietenă bună și de încredere, care să te ajute subtil să te bagi în seamă cu el, dacă ai o soră de-o vârsta cu el e și mai bine. Ideea e că nu-l poți aborda chiar direct, dar trebuie să găsești contextul în care să schimbați câteva vorbe.

| GandesteRapid a răspuns:

Mai intai. Nu lua in seama ce ti s-a spus mai sus.
Nu trebuie sa iei legatura cu nicio prietena sau mai stiu eu ce.
In primul rand nu trebuie sa pari disperata ( chiar daca esti. Fara suparare.( e normalhee hee ).
Deja se mandreste ca o fata mai mare decat el il place. Se poate sa faca si misto de tine dar tot ca sa se mandreasca o face asa ca nu e o problemă mare.
Daca zici ca deja l-ai bagat in seama... tu stii cum a reactionat.
Daca a parut macar putin interesat inseamnă ca e un inceput.
Este mai mic decat tine si nu trebuie sa-l sperii asa că intra in subiecte mai obisnuite ca de exemplu vorbiti despre acea activitate ( razi de el sau tachineaza-l / asa nu se va mai simtii superior (chiar daca este mai mic decat tine ) Dupa aceea treci la subiectele care te intereseaza. Adica fa-i un compliment legat de aspectul fizic sau de cum este imbracat idk. Daca nu iti face si el unul...mai incearcă o dată... daca nu merge nici a 2-a oara ( si inseamnă ca ori e greu de cap ori nu te place ), SPUNE-I direct ca-l placi.
Daca te bagă in friendzone asta e. ( nu este singurul băiat iubibil ) Esti si mai mare decat el asa ca poti face misto de el dupa. Adica daca iti reproseaza ca iti place de el tu rade-i in fata si spune-i ca faceai misto de el. Plus ca esti clasa a8-a asa ca te vei muta la liceu si vei scapa de toata faza asta.
Chiar daca reusesti cu el crede-ma o sa ajungi la liceu si o sa vezi cati baieti o sa simpatizezi. Trebuie sa ai si pretentii dar unul sigur o sa gasesti mai frumos si mai,, adorabil decat pustiul din a 7-a.
Sper ca te-am ajutat. Poate funda?

| Daniela300 explică (pentru GandesteRapid):

Pai multumesc in primul rand ca te-ai obosit sa imi scrii atatalaughing De fapt e o poveste mai lunga. Daca vrei sa-mi scrii, o poti face.

| GandesteRapid a răspuns (pentru GandesteRapid):

Pff am inteles ca esti in clasa a 8-a.
Daca zici ca esti a 10-a... Nu e prea ok sa te uiti la unu de a 7-a mai ales pentru ca lumea va spune ca racolezi copii sau mai rau vor spune ca esti maica-sa.
Esti cls a 10-a ai atatea obtiuni. De obicei baietii se uita la fete mai mici decat ei asa ca ai sansa sa te intalnesti cu baieti de a 12-a
Si in orice caz nu prea cred ca ai sanse cu el deoarece el ar fi aratat macar o intentie ca vrea sa fie cu tine.( asta e oarerea mea nu trebuie sa te lasi descurajată, Eu sunt cls a 9-a si plac o fata de a 11-a ...Stiu este ciudat. Vezi? noi suntem chiar invershee hee. Chiar daca dau sfaturi altora eu nu am curaj sa actionez cu fata pe care o plac doar pentru ca este cu 2-3 ani mai mare decat mine). Asa si tu nu ai curaj pentru ca este mai mic decat tine (mi-ai cam dat sperantehee hee )
In orice caz sigur iti place de el? Sau doar iti este simpatic sau asta e dorinta ta de a avea un copil? Sa sti ca la pubertate el isi va schimba vocea ii vor aparea cosuri si va fi mai... Each
Asa ca gandeste-te mai bine la asta...
Sper ca te-am ajutat, poate ma ajuti si tu pe minehee hee))). funda?