| MAIAcares a întrebat:

Hei, TPU.love struck Mai am o intrebare. Scuzati. mi curiozitatile disperate, dar nu vreau sa ma trezesc cu "surprize"batting eyelashes. Pe 19, luna trecuta, am fost dezvirginata de prietenul meu, prima oara am facut-o.pai, am facut-o fara prezervativ, insa m-a asigurat ca nu si-a dat drumul. Mai ales ca la un moment dat el s-a ridicat brusc si a spus "vin imediat", a fugit repede la baie si a ejaculat, s-a spalat si a revenit. Deci a avut grija sa nu se intample nimic. De ejaculat nu e problema, dar (asta e prima intrebare) mai exista si vreun alt factor care influeteaza sarcina? Cum ar fi, eu stiu, vreo alta secretie pe care sa n-o poata controla?
Apoi, am continuat, de data asta cu prezervativ. Tin sa mentionez ca ciclul mi se terminase pe 18, deci (intrebarea a doua) eram in asa-zisa perioada "nefertila", nu? Sau, nu stiu, spuneti voi, eram sau nu? Pt ca eu sunt tare confuza.
Si a treia intrebare:
Se poate, in ciuda faptului ca nu a ejaculat, iar menstruatia mea se terminase cu o zi inainte, sa fiu cumva insarcinata?straight face
Multumesc pentru raspunsuri si pentru ca imi suportati >ingrijorarile:".

Dau iar fundoi si puncte/voturi sau ce-or fi ele :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Lichidul preejaculator care se secreta pe tot parcursul erectiei si fara el contactul sexula nu ar fi posibil contine sute de mii de spermatozoizi.
2. Erai intr-o perioada cu fertilitate mica/medie. Nu exista perioada "nefertila"
3. Da, se poate, tinand cont de perioada, ai un risc de cam 5-7% de sarcina (mai ales ca a fost primul contact sexual deci probabilitatea unei ovulatii spontane este semnificativa).

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Riscul exista! Citeste aici!

http://www.mayoclinic.com/health/birth-control/AN00197

De aceea, unii, pentru a fi mai siguri ca "violenta" expulziei spermatice, corelata direct cu cantitatea + factorul mare de risc al alunecarii prezervativului, sau spargerii lui, prefera sa se goleasca (singuri, sau cu manutele ei) inaintea actului sexual - ceea ce e benefic si pentru siguranta si pentru un act sexual mai lung, favorabil indeosebi Satisfacerii Femeii!

Abh
| Abh a răspuns:

Din momentul in care incepe sa se excite, un barbat elimina ( involuntar) lichidul preejaculator. Pune-i mana pe varful penisului si ai sa vezi ca e umed. Acest lichid contine spermatozoizi, asa ca, da, poti ramane insarcinata.Erai intr-adevar in perioada nefertila, sansele sa ramai gravida sunt mici dar nu inexistente. Nu mai accepta sexul fara prezervativul pus de la inceputul actului sexual si pana la sfarsit, daca nu vreti copii.

| Papusik a răspuns:

Insarcinata nu poti fi sigur

deoarece mestruatie ai avut cu o zi inainte

si cand te-a dizvirginat pe tine erai in periodata nefertila

deci nu poti fi insarcinata :d

| Dramaa a răspuns:

Poi in primul rand stiu ca sansele de a ramane insarcinata in actul cu dezvirginarea sun cam nule. In al 2-lea rand stiu ca si in primele zile dupa ciclu sansele sunt destul de nule. Si cam atat stiu eu happy sper sa te ajute sa te mai calmezi happy

| SEXobeat a răspuns:

Nu ai cum sa ramai dar daca vrei sa fi sigura 100000% cumpara un test de sarcina de la farmacie

Ps; data viitoare va sfatuiesc sa o faci cu Prezervativ
Bafta
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vise, sperma se secreta usor si in timpul actului sexual si se prelinge usor, daca erai intr-o zi cu fertilitate mare ai ghinion