| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU, am tot citit articole, vazut videoclipuri despre sex si cum sa eviti o sarcia, dar nu prea am inteles cu pastilele. Puteti sa-mi explicati mai ca "la prosti". As avea de asemea o intrebare: daca nu sunt in perioada fertilitatii iar eu cu partenerul meu detinem un act sexual neprotejat *ba chiar ejacularea in mine* pot ramane insarcinata? adica citisem ca daca nu esti in perioada feritilitaii nu este neaparat sa te protejezi. Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele AC (anticonceptionale) au in compozitia lor de regula 2 hormoni sintetizati, rar chiar 3 hormoni, care ajunsi in organism, de fapt in sange, INHIBA/BLOCHEAZA activitatea OVARELOR pe perioada zilelor de administrare a pastilelor si din acest motiv ovarele NU POT sa produca OVULUL. Fiindca lipseste ovulul pe intreaga perioada de amministrare a AC-ului barbatul poate ejacula sperma in vagin fiindca spermatozoizii NU au ce fecunda si in consecinta este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina. In cazul in care sexul este intretinut in afara celor 4-6 zile aferente PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, sarcina nu poate lua nastere fiindca in organismul femeii OVULUL este VIABIL/are o viata extrem de scurta de maxim 24 de ore dupa carein cazul in care nu a fost fecundat moare, si in 3-4 zile se dezintegreaza si DISPARE din uter. In concluzie daca sexul este interetinut in orice alta zi in afara acelor 5-6 zile ale perioadei fertile formarea unei sarcini este imposibila.Dar acest lucru este posibi de realizat doar in cazul ciclului menstrual REGLAT in care se poate determina cu precizie perioada fertila. Multa sanatate!

| aXy99 a răspuns:

Protejeaza-te. E mai sigur.

| AlinaaaIrina a răspuns:

Anticoncepționale se iau pe baza unei rețete date de un medic dupa ce îți face un consult si un set de analize, acesta va stabili ce ti se potrivește si te ajută
Poți sa rămân însărcinată in orce perioada a luni doar ca in perioada fertilă sansele cresc cu 30%

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlinaaaIrina):

Te invit sa citesti raspunsul CORECT. big grin