| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU, sunt cu iubitul meu de 7 luni, acum cateva zile mi-a batut un apropo cum ca ar vrea sa facem sex... Eu am 16 ani, la fel si el.dar eu sunt virgina, iar el nu. credeti ca este bine sa-mi incep viata sexuala? [ dau funda celui mai complex raspuns ]

Răspuns Câştigător
| lolly a răspuns:

Nu.Ai doar 16 ani si din punct de vedere pshihic nu.Virginitatea este un lucru pretios si nu-l poti oferi oricui. Daca te iubeste te asteapta, daca nu te va parasi daca-l vei refuza. Daca vei face aceasta greseala apoi te va parasi cum te vei simti? Te va mustra constiinta toata viata ca ai facut acest pas gresit.Eu te sfatuiesc sa te mai gandesti si sa vezi daca merita asta.

9 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Nu trebuie sa intrebi asta pe nimeni
trebuie sa vorbesti singura in oglinda, tu stii cel mai bine daca te simti pregatita sau nu
tu stii daca te iubeste cu adevarat si daca este sincer cu tine
fa o balanta cu avantaje si dezavantaje, si vei primi raspunsul la aceasta intrebare
ai grija de tine, oricare va fi decizia ta va fi una buna

| Spinoasa a răspuns:

Iti dau exemplu propria mea situatie.Am 18 ani si sunt cu un baiat de 3 ani, si nu am facut sex pana acum. Exprima-ti punctul de vedere, sunt sigura ca daca ti-ai dori cu adevarat sa iti incepi viata sexuala nu ai mai intra pe site sa pui intrebarea.Nu esti pregatita si plus de asta va cunoasteti de foarte putin timp..Esti pregatita sa renunti la copilarie, sa devii femeie? Nu prea cred! Nu te lasa influentata de absolut nimeni, fa ce simte sufletul tau, dar cel mai bine ar fi sa nu faci acest pas, e prea devreme iubita crede-ma.

| Stefanu a răspuns:

Daca prietenul tau te iubeste de adevarat o sa mai astepte, daca nu sa-i zici ca poate sa mearga la cine vrea ca tu esti mai serioasa.E atat de simplu.
Daca simti ca nu esti inca pregatita sa nu faci.
Stima!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, frățică. Dacă nu ești sigură că vrei asta, n-o face.
Când îți mai bate ăla apropouri, zi-i să-și facă laba și o să scape de orice chef de sex.
Mulți băieți vor doar sex, apoi se plictisesc de fete. E un fel de prostie. Ei cred că ăsta e premiul cel mare care trebuie să îl aibă și gata.
Pentru mulți este așa, eu îs mai diferit, mai prietenos, sensibil, fraier.

| AmiraAlina a răspuns:

Depinde de cat de mult va iubiti, daca chiar crezi ca vrei ca el sa fie cel cu care vrei sa-ti incepi viata sexuala, atunci da! Sper sa faci ceea ce e bine, succes si la cat mai multe luni impreuna :*

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Daca el te iubeste incearca sa ii spui ca nu vrei inca si dupa daca te mai intreaba daca vrei sa faceti sex ii spui daca vrei fara ficra ca nu o sa iti faca nimic daca nu frei sa o faci si se desparte de tine asta e mai ai timp pentru lucruri de genul asta...Varsta voastra este cam prea mica daca daca tu vrei nu ezita happy

| Ciresyk a răspuns:

Daca tu simti ca iti doresti cu adevarat asta si te simti pregatita, atunci e ok dar SA NU UITATI DE PROTECTIE!
Bafta happy

| crazycrazy89 a răspuns:

Nu, eu te sfatuiesc sa mai astepti si sa nu fi atat de grabita in ceea ce-l priveste.Lasa lucrurile sa decurga de la sine.Nu cred ca e bine sa-ti incepi acum viata sexuala, e foarte ciudat si te vei simti nepregatita.Mai asteapta macar pana pe la 17 ani, e mai bine asa.

| zuzuuu16 a răspuns:

In mod normal, nu, nu este recomandat. Dar stai putin. multe lucruri nu sunt recomandate si multi oameni nu tin cont de asta. Cred ca cel mai de pret lucru pe care il are cineva este iubirea. Esti sigura pe relatia si sentimentele voastre? Esti pregatita pentru acest pas? Esti sigura ca vrei ca prima ta experienta sexuala sa fie cu el? Daca ai raspunsurile la intrebarile astea, vei sti ce sa faci. Importanta e si increderea pe care o ai in el si daca esti sigura ca isi doreste asta nu doar ca o nevoie, ci ca un pas inainte in relatie si o experienta frumoasa. Ai grija totusi sa va protejati daca decizi sa iti incepi viata sexuala. Parerea mea e ca, pentru a vedea daca te simti bine, sa o luati pas cu pas. azi putin, maine mai mult si in modul asta vei sti daca te simti bine si daca asta iti doresti. Take care!