| DsoaraG a întrebat:

Heis TPU! Am nevoie de niste raspunsuri foarte urgente si concrete. Acum o saptamana mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu, am folosit prezervativ si el nici macar nu a ejeculat cand era in mine. Am inceput acum de ieri sa merg foarte des la baie si am senzatia ca tot timpul trebuie sa merg la baie pentru treaba mica. Mai inainte am observat la baie ca am niste scurgeri vaginale transparente si am observat si putin de tot sange. Nu stiu ce sa fac... pentru testul de sarcina mai trebuie sa astept minim o saptamana desii ca am avut grija sa nu ma ating de sperma lui. Niste pareri ceva? Mai sugerez ca am si ceva usturimi si eu am ceva probleme cu rinichii, dar numai ce am luat analizele si era totul bine.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Sunt mai multe aspecte, să le luăm pe rând :

Spui aşa : "Am inceput acum de ieri sa merg foarte des la baie si am senzatia ca tot timpul trebuie sa merg la baie pentru treaba mica."
Acest aspect EVIDENŢIAZĂ o simplă răceală abdominală, iar senzaţia de urinare deasă/continuă este specifică/asociată unei răceli!

Apoi vorbeşti despre : "niste scurgeri vaginale transparente si am observat si putin de tot sange."
Unii ar spune că este urmarea contactului sexual/dezvirginării - DAR eu am să-i CONTRAZIC! După o săptămână de la deflorare, e IMPOSIBIL ca ACUM să apară acele scurgeri + puţin sânge! DACĂ s-ar fi întâmplat în ziua următoare ( ori cel tărziu la 2 zile după, ar fi fost ok )!

Acele SCURGERI trebuie coroborate cu simptomele de răceală abdominală - şi SEMNIFICĂ o infecţie ( posibil candida, vaginită, etc )!
Iar acele scurgeri vaginale transparente, în cazul unei infecţii, îşi schimbă treptat culoarea ( spre gălbui, apoi brun-roşcat; de acolo bănuiala ta că ar fi şi puţin sânge ) şi mirosul - pe parcurs ce se agravează!

La fel, acele "usturimi" de care spuneai, POT să însoţească o eventuală răceală, precum şi o infecţie!
Dar ele pot fi şi URMARE a contactului sexual - şi AICI nu am suficiente date pentru a-ţi da un răspuns OBIECTIV!
M-ar interesa dacă acele usturimi le ai din ziua deflorării ( eventual din dimineaţa următoare ), SAU le ai doar de când ai început să urinezi des + scurgerile respective?

În primul rând, în privinţa scurgerilor şi a urinării dese RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din acea secreţie - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!
Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Deci, urmează sfatul dat şi du-te URGENT la un consult ginecologic, nu lăsa să se agraveze pentru că se poate ajunge la chestii foarte grave ( chiar cancer de col uterin ); iar dacă e infecţie ( pe care o puteai lua chiar şi de la ştrand ), se poate trata uşor!

Chiar dacă ai ceva probleme cu rinichii, nu e de acolo, poţi fi liniştită!

Apoi, în mod SIGUR, nu e vorba de o posibilă sarcină, poţi fi liniştită şi din acest punct de vedere! Mai ales că aţi folosit prezervativ ( şi nu cred că s-a rupt, pentru că aţi fi observat, şi ORICUM, ai zis că nu a ejaculat când era în tine )!

Dacă, totuşi, presupui risc de sarcină ( în special dacă te aflai în perioada fertilă ), ATUNCI poţi face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( iar dacă rezultatul e neconcludent, atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile ) – DAR, sunt SIGUR că NU este cazul!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

5 răspunsuri:
| newarena1 a răspuns:

Daca ati folosit prezervativul si daca mai ales nu a ejaculat in tine nu ai de unde sa fii insarcinata! Totul e din cauza ruperii himenului.

| whoknowsit a răspuns:

Stai linistita e perfect normal....asa se intampla dupa primul contact sexul.totul e in ordine dar fi sigura ca partenerul tau a fost sincer cu tine si ca el chiar nu si-a dat drumul inauntruin rest nici o grija totul e cv normal continuatitongue

| kaynn a răspuns:

Bea mult lapte ca sa scapi de problemele de rinichi

| AdinaaAd a răspuns:

Prin aceeasi situatie ca si tine trec si eu...

| Tudorungurean a răspuns:

Faptul ca ai sangerat neaga intrutotul prezenta unei sarcini. sangerarea se datoreaza probabil ruperii himenului (ceea ce este perfect normal dupa primul contact sexual). De diureza habar nu am ce poate fi,
Orisicat nu sunt sigur de acest fapt si ar fi bine sa te duci la doctor!

Sper ca am ajutat cat de cat!