| LaryLarrrysaa24 a întrebat:

Hello,am o intrebare pentru fete.
Mi-a venit menstruatia luna asta in 18 si mi s-a terminat in 20 dar mi-a venit foarte tare, si acum suntem in 24 si mi-a venit din nou.
Habar nu am ce sa fac,eu sunt acasa doar cu bunica mea, ca sunt in vizita la ea la tara, si nu am cu cine sa vorbesc.Mentionez ca mentruatia mi-a venit de 2 ani, si nu am mai patit asa ceva, si nu mi-am inceput viata sexuala.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-a venit abia de 2 ani, sansele sunt mari sa ai o dereglare hormonala sau sa nu ai o menstruatie regulata. Si mie mi s-a mai intamplat sa-mi vina de doua ori pe luma sau chiar deloc in luna respectiva(nefiid vorba de nici o sarcina).
Daca chiar iti faci probleme, poti vorbi deschis cu mama ta si sa consulti un medic. Dar cu siguranta nu ai ce sa iti faci griji. Sigur e vorba de vreo dereglarehappy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată happy

Având în vedere că ai 15 anişori şi ai CM de vreo 2 ani, NU este normală o astfel de situaţie!

NU ai precizat dacă ai avut vreo întârziere mai mare în ultimele 3 luni...

Totuşi, TREBUIE să mergi URGENT la un control ginecologic - preferabil la 3 zile după terminarea sângerării ( pentru a EXCLUDE o eventuală afecţiune )!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| LaryLarrrysaa24 explică (pentru bursuc001):

Am sunat-o pe mama si am discutat, a venit dupa mine la bunica si am mers impreuna la ginecolog.
Se pare ca nu e nimic grav, doar ca nu mi-a curs in 18 cat trebuia de aceea.Mi-a spus ca din cauza ca am facut sport mi-a venit prea repede. Oricum ma bucur ca totul este bine.

| bursuc001 a răspuns (pentru LaryLarrrysaa24):

Mă bucur că totul s-a rezolvat şi este OK happy

O seară frumoasă.

| Alcyon a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un medic.

| Janetthe a răspuns:

Daca ai fi facut intre 18-20 menstruatia are de obicei o pauza cand vine vorba de asta. nu te teme nu s-a intamplat nimic