| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Fată, 19 ani.
De vreo 2 luni mă întâlnesc cu un tip mult mai mare ca mine. Îmi place mult de el și treptat, sentimentele devin tot mai intense. Simt că e prea devreme să îmi încep viața sexuală având în vedere că ne întâlnim de o scurtă perioadă, nu sunt pregătită. La multe dintre întâlniri, îl excit, ceea ce e și firesc probabil și faptul ca îl încarc fără a-l descarca ma face sa ma simt prost. Mi-a propus sa o facem, dar i-am explicat în mod clar ca trebuie sa ma aștepte. Înțeleg totuși ca este bărbat și ca aceste nevoi sunt prioritare, dar nici nu îmi doresc sa fac acest pas fără a fi pregătită. Mi-a spus ca trebuie sa fac ce simt și sa nu ma las condusa de aceste idei. Este greșit ce fac eu? Sunt eu neapărat de vina ca el se excita foarte tare în prezenta mea?
As vrea s-o fac cu el, dar pe de alta parte îmi este și teama ca lucrurile se vor schimba și voi rămâne cu ochii în soare. Pentru mine reprezinta ceva important și mi-aș dori ca prima oara sa fie ceva special.
Tipul insista mult pe tema asta și îl înțeleg, dar totuși e prea devreme. Ce pot face?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu a penetrat alta de ceva vreme nu are rabdare si te freaca pe tine

| aditimus a răspuns:

Daca insista inseamna ca vrea sa puncteze.
Cauta pe altcineva daca sexul este o prioritate in viata si nu persoana din spatele corpului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te desparti de el si astfei ai rezolvat atat ''problema'' ta dar mai ales ''problemele'' lui. Simplu fara regrete ulterioare. Nu-i asa? thinking

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ai dreptate. Esti viata ta, zau asa. Trebuie sa faci acest pas doar cand esti 100% pregatita si cand vrei asta. Nu e cale de intoarcere. Nu trebuie sa te simti vinovata.

Retine ca, atunci cand un baiat se excita (sau majoritatea) sunt condusi de impulsuri sexuale. Adica fac tot ce pot sa se "descarce", de asta iti si zice. Dar dupa ce o face, atunci nu maj gandeste asa. Daca ramane constient de situatie si iti accepta decizia, ar fi minunat. Atunci stii ca te respecta.

Si zau asa, doar el sa obtina ce vrea si tu nu? Termina cu vinovatia. Este viata ta, cum am zis. Daca trece un timp si stati impreuna, va intelegeti bine si asa, atunci poti sa iti dai seama ca el este alesul tau.
Daca incepecearta sau relatia se destrama, din cauza temei sexuale. atunci cred ca stii ce o sa ai de facut atunci.

O zi frumoasa in continuare. Vorbeste cu el, spune-i ce simti si ca vrei sa iti accepte aceasta decizie. Foloseste acest pretext ca un ultimatum.

| Live100 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bună! Mulțumesc pentru răspuns! Exact asta am făcut. I-am spus ca dacă nu e capabil sa îmi respecte decizia nu putem continua. Ideea e ca indiferent de orice, el nu vrea sa renunțe la mine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Live100):

E nu, ca doar nu e disperat. Daca o da in acte de disperare lasa-l naiba. Stai langa prieteni si familie si gata. Exista si alte metode de a scapa de astfel de oameni.
Dar poate nu o sa fie cazul, poate intelege si alege sa continuati asa ^_^

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu esti pregatita pentru a face sex spune-i adevarul si lasa-l sa gaseasca alta fata care vrea sex cu el

| LoveSleep a răspuns:

E prea devreme cică. La 19 ani.
Nu vei fi niciodata 100% sigura ca tipul cu care vei fi va ramane cu tine mereu.
De ce nu ii spui ca vrei sa faci sex cu el dupa nunta? Ca stim cu totii ca atunci vei fi tu pregatita.
"sunt eu de vina ca el se excita foarte tare in prezenta mea?"
Amuzant cum ai pus problema. Barbatii se excita la orice are gaura, daca au posibilitatea sa faca sex cu ea. Din moment ce sunteti impreuna e logic ca vrea sa faca sex cu tine. Dar stai linistita ca ar avea aceeasi reactie la orice tipa ar fi in locul tau.

| Nemessys a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine mai exact sa fii,, pregătită"? Nu exista chestia asta cu a fi pregătită ci mai bine spus,, când vreau eu"

E ok ca nu o faci asa repede cu oricine, dar nici dacă stai sa astepti nu rezolvi nimic. Trebuie sa înțelegi ca nimic în viata nu este sigur, tu cauți garanții într-o relație.
Dacă o sa continui sa te stresezi pentru lucrul asta crede-mă ca nu o sa ajungi prea departe.
Sa spunem ca renunti la el deoarece e prea insistent. Ok, peste ceva timp o sa vina alt băiat. Cu ala ce faci? Istoria o sa se repede. Sau sa spunem ca are suficienta răbdare și ajungi sa o faci cu el. Ok, vreau sa îmi spui sincer ce te face sa crezi ca ala nu te-ar lasa cu ochii în soare? Acum depinde ce înțelegi tu prin expresia asta. Repet, ținând o tot asa și fiind plina de temeri și nesiguranțe o sa ajungi sa mori virgina dacă ceri 100% siguranță, lucru care nici măcar căsătoria nu ți l oferă și cel mai probabil o sa îți regreți prima experienta sexuala. Știi care sunt fetele care au prima experienta sexuala plăcută și după aia o viata sexuala faina? Nu alea care o fac după nu știu câte luni sau un an de relație, ci sunt alea care nu au temeri, își cunosc sexualitatea, nu cer garanții de la partener ( de tip, dacă faci sex cu mine o sa îmi promiți ca o sa avem o relație serioasa pe viitor) și sunt alea care sunt conștiente de faptul ca sunt mari șanse ca primul partener sa nu fie și ultimul, înțelegi. Multe fete după ce au un partener și se despart de el își regreta experienta sexuala fix din motivul asta. Acum tu le consideri mai c*rve pe femeile astea. Le poți face cum vrei tu, dar totuși ele ies, se distrează, se simt bine, cunosc persoane noi, fac sex când simt nevoia și cu cine simt nevoia, se simt bine pentru ca se bucura de o parte a vieții foarte frumoasa.

Repet, nu este greșit cum gândești, dar dacă nu rezolvi aceste temeri și blocaje, primult tău contact sexual o sa fie un dezastru din cauza ca ai temerea aia.,, vai. daca o sa ma părăsească? " lucru din cauza căruia tu nu o sa fii relaxata deloc și o sa te doară și mai tare penetrarea, făcând-o chiar imposibila.
Deci, este alegerea ta. Dacă tot vrei sa ai un singur partener sexual toată viata, atunci eu îți sugerez sa o faci doar după nunta. Măcar atunci nu o sa mai ai teama ca te vrea doar pentru sex și atunci clar o sa fii pregătită. Dar stai, nici căsătoria nu îți garantează asta. Ups happy

Eu dacă as fi bărbat sincer, as pleca de lângă tine. Sau cel puțin atât timp cât nu suntem împreună, nu am nicio obligație fata de tine, asa ca pot face sex și cu alte femei. Acum tu poate ești ceva gen,, poftim cum sa faci sex cu alte femei din moment ce deja ieși cu mine? " Bine zis,, ieșim" Repet, atât timp cât nu suntem împreună nu am nicio obligație fata de tine și nici tu fata de mine, deci putem face ce vrem și cu cine vrem. Iar când o sa fii pregătită și de o relație dar și de sex, atunci te as accepta și as fi numai al tău. Eu asa as procesa. happy Dar nu mi s ar parea frumos din partea ta dacă am fi într o relație și după tu m ai pune sa aștept luni bune pana îți rezolvi tu temerile și nesiguranțe. Trebuie sa știi ca un om nu este o camera de hotel sau o masa la restaurant încât sa îl pui pe rezervat. Tu în întrebări ai specificat ca doar te vezi cu el de 2 luni, dar de relație nu ai zis nimic. Eu cel puțin asa gândesc.

Eu, dacă as fi femeie, eu nu as putea sa ii spun unui bărbat,, da, suntem împreună" dacă eu nu as fi în stare sa fac sex cu el fix în clipa aia. Nu mi-as permite deloc. Oricum tu nu ești într o relație cu el deci îl poți refuza în continuare fără nicio problema și apropo NICIODATĂ sa nu o faci din obligație. Trebuie sa o faci 100% de buna voie.

| Crackman a răspuns:

Ce sa zic, depinde cum este el ca persoana.
Daca ai incredere il in el.

| Endoryus a răspuns:

Poti sa te lasi de relatii. E clar ca esti prea imatura pentru asa ceva. Cand o sa lasi dumele cu "nu sunt pregatita " si o sa admiti ca iti e frica de faptul ca o sa plece dupa ce faceti sex, atunci poate o sa te mai maturizezi putin. Daca esti sigura ca e doar pentru sex si tie nu iti convine, la ce mai stai cu el? Sa poti face pe sfanta ca tu vrei doar tinut de mana si el doar sex ca e un caine in calduri? Atunci alege unul ca tine, mai fatalau speriat sa faca avansuri si gata problema : ). Ala asteapta dupa tine pana la casatorie.

| alexalx1234 a răspuns:

Din întâmplare tipul acela are mulți bani și o mașină bengoasă?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"nu sunt pregătită"
Si cand crezi ca ai sa fii? Dupa 6 luni? Dupa un an? Dupa casatorie?
E doar sex.Nu exista niciun motiv bun pentru care un tip "te-ar astepta" (la varsta ta).Sa-i ceri asta e absurd.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru tine e doar sex, pentru ea reprezinta mult mai mult. laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că e locul potrivit unde sa întrebi așa ceva, nu prea are rost sa te simți vinovată că nu-l termini.
Niciodată n-am înțeles fraza asta cu 'barbat are nevoi proprietate' e o jignire la adresa masculina, daca e bărbat se abține, sexul nu e o nevoie prioritară. E un drog.
Din punctul meu de vedere tipul nu e potrivit pentru tine, daca insistă zii că sunt destule care sunt disponibile la orice moment.
Daca tipul chiar îi place de tine, e fericit și dacă e in prezenta ta. Nu e nevoie să mai faci sex cu el. Asta ar trebui tu sa insiști și să te rogi de el s-o facă cu tine. Nu el.

| troleibuz a răspuns:

Fa ce simti. Prioritar e sexul doar pentru maimute. Oamenii rationali care cauta mai mult de atat nu mor cateva luni fara actiune. Daca insista atat de mult inseamna ca nu te respecta. Asta e tot ce vrea de la tine.

| Dana2103 a răspuns:

Stai putinlaughing
Tu nu esti nevoita sa i intelegi pe altii. Fii intelegatoare cu tine ca nu vor oamenii cu sufletul tau
Lasa ce nevoi ard el, ca el sunt multi

| mdc98 a răspuns:

Lasa-l in pace, e un obsedat. Sunt atat de multi baieti calumea.

| Niceguy2019 a răspuns:

Cand citesc comenturile fetelor am impresia ca noi ca barbati atunci cand ne excita o femeie ar trebui sa fim reci si sa nu n-i se scoale si dupa aceea sa faca ele misto sa zica ca suntem ipotenti. Adica frecati-va voi de noi ca pe urma sa ziceti ca suntem obsedati sexuali si ca vrem numai sa va...fu..garim.

| Niceguy2019 a răspuns:

Adica noi putem sta cu oule umflate si voi sa nu dati pasarica sau cum?

| AnaDiana289034 a răspuns:

Buna draga mea! Se excita maxim ca orice bărbat. Dacă tu nu vrei sa o faci încă, nu trebuie sa te simți constrânsă de el sau vinovata in vreun fel. Faci când simți tu. Iar dacă insista cu sexul... pune-l tu pe liber pe el înainte sa te pună el pe tine. E clar ca asta vrea. O sa o facă cu tine de câteva ori și după îți da viteză. Din moment ce ai început sa prinzi sentimente te va durea puțin acum dar îți va trece. Și e mai bine sa te doară acum decât mai încolo, când nu știi cum vei reacționa in momentul in care realizezi ca ai fost lăsată (îți spun din experiență proprie). Sper sa iei decizia înțeleaptă. :*

| xxdarius a răspuns:

Nu cred ca este nimic gresit in ceea ce faci.Probabil se excita foarte tare din cauza lipsei de sex(dar asta nu ii da dreptul sa te preseze). Ceea ce poti sa faci este sa ii explici pentru ultima oara ca nu esti pregatita. Daca tot nu intelege eu zic ca nu are rost sa continui relatia.