| Oanaoni a întrebat:

Hello fetelor. Am o întrebare: Voi cum vă calculați perioada ovulației?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ovulatia se poate calcula NUMAI la fetele si femeile care au ciclul de tip REGULAT, adica ciclul se succede fix la acelasi numar de zile, luna de luna.

Pentru un ciclu de tip NEREGULAT - NU se poate tine nici un fel de calendar, aplicatie sau calculatie, fiindca ciclul neregulat vine cand vrea el, ovulatia in acest caz nu se mai poate calcula sau aproxima, dar se poate deduce daca iei temperatura bazala zi de zi si doar asa iti poti afla ziua ovulatorie.

| Delocimportant a răspuns:

Ai aplicatii, in Google play, pentru asa ceva. Cauti acolo "calendar", si sigur iti va da, chiar printre primele rezultate, un calendar pentru ceea ce ai tu nevoie.

| Oanaoni explică (pentru Delocimportant):

Am o astfel de aplicație dar nu este cea mai bună în totalitate. Prietena mea a fost azi la ginecolog și i-a spus că urmează să ovuleze, ea știind că a ovulat acum două zile. Decilaughing Vrem să aflăm alte fete ce metofade calcul folosesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Delocimportant):

Nici o aplicatie sau calendar de pe fata pamantului nu-ti pot calcula ovulatia, daca ai ciclu de tip NEREGULAT!

Calendarul si aplicatiile acelea functioenaza doar pentru femeile care au ciclul de tip REGULAT, adica numai celor carora ciclul vine luna de luna, la acelasi numar de zile.