| ADeaa12 a întrebat:

Hello, sunt cu intr-o relatie daca o pot numi asa cu un tip pe care l-am cunoscut inainte ca el sa plece acasa, noi fiind in Suedia atunci. Ne-am vazut de 2 ori apoi relația a evoluat de la distanta, i-am cunoscut familia prin videocall si vb non stop. El tot amâna sa vina inapoi in Suedia deși mi-a tot promis ca vine anul trecut, apoi in ianuarie si el tot nu a venit. Nu asta ar fi neaparat problema pentru ca stiu ca o sa vina, deși e neserios la faza asta, il plac mult si as trece peste asta. Problema care ma exasperează cel mai mult este ca el o are pe fosta lui cu care a fost 3 luni pe insta si pe Facebook si ea comentează in mod constant la pozele lui iar el ii da like. Noi nu ne urmărim pe nici o rețea de socializare, nu m-a intrebat niciodata in legatura cu asta. I-am spus ca ma deranjeaza faptul ca ea ii lasa comentarii dar el nu a luat măsuri. Ma gandesc sa o închei cu el dar apoi iar ma gandesc ca nu e un motiv întemeiat si e copilăresc. Ce ati face in locul meu?

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum adică nu vă urmăriți? de ce?! fosta e unde e el acum? te-ai gândit că poate amână venitu ca să stea cu ea?

| ADeaa12 explică (pentru Adry05):

El e in Romania iar ea este in Suedia unde sunt si eu. Nu ne urmărim pe insta sau Facebook, mi-a apărut la notificări contulurile lui pe rețelele astea si sunt publice. Ei normal ca m-am uitat la poze etc. El stie ca eu ii mai vizitez profilele acestea dar niciodata nu mi-a zis sa ii trimit cerere sau ceva de genul.

| Adry05 a răspuns (pentru ADeaa12):

Jesus laughing eu n-aș sta cu așa ciudățenie de om, cum naiba să nici nu-l ai pe iubit la prieteni în timp ce el își comentează cu fosta laughing)))

| ADeaa12 explică (pentru Adry05):

Stiu ca e penibila situatia mea. Simt ca nu e cel potrivit pentru mine, astazi am pus punct asa zisei relatiesad

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai dar el?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si daca nu va urmariti pe nicio retea de socializare... cum vorbiti? Pe ce platforma? Ca acestea sunt cele mai des folosite.

Pai ai urmatoarele variante:
- continuati asa si vedeti ce se intampla;
- va urmariti pe retelele de socializare, posibil sa iti dea si contul lui, chair daca tu nu o sa te uiti, dar nu ar trebui sa aiba nimic de ascuns;
- va despartiti.

Deci, ce alegi?

| ADeaa12 explică (pentru DoarBogdan):

Vorbim pe whatsapp. Mda mie m-i se pare foarte aiurea treaba asta. Ma deranjeaza foarte tare. Probabil o sa o închei, ma simt penibil sa vad toate astea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru ADeaa12):

Este oarecum normal sa fie asa. Sunt gandurile tale, sunt greu de controlat.
Nu trebuie neaparat sa puneti punct.

Intr-o relatie la distanta, conteaza foarte mult sa comunicati, sa va oferiti exact acele cuvinte care inspira incredere si acel tip de comportament care face cealalta persoana sa stie ca ramane langa ea mereu.
Si conteaza sa va si vedeti.

Vorbeste cu el, comunica.

| ADeaa12 explică (pentru DoarBogdan):

Comunicam, i-am spus de nenumărate ori ca ma deranjeaza iar el tot susține ca nu ar trebui. Dar eu nu imi pot controla aceste sentimente, pur si simplu nu pot suporta sa vad cum ea comentează la pozele lui si el ii raspunde si ii da like. Eu inteleg ca au ramas in relații ok dupa ce au încheiat-o dar ma deranjeaza ca el nu tine cont de sentimentele mele.Eu cand o închei cu cineva o termin si punct, nu mai urmăresc sau comentez la pozele fostului. Daca i-as mai avea la prieteni si a-si raspunde comentariilor lor sau le-ai da like pozelor lor asta ar insemna ca mai e ceva acolo in sufletul meu pentru ei corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aș gândi-o altfel. Dacă iubitul tău a reușit să se despartă fără vreo mare ceartă și a rămas în relații amicale cu fosta lui, eu zic că e un punct în plus. Dacă dă like nu înseamnă că ți-l fură. Stai calmă. Preferai să se urască? Ce ar fi spus asta despre iubitul tău?

| ADeaa12 explică (pentru anonim_4396):

S-au despărțit intr-un mod politicos într-adevăr dar pe mine nu ma intereseaza asta. Atata timp cat ei continua cu commenturile si like-urile eu voi fi deranjata, si ma mai deranjeaza ca noi nu a spus niciodata ca ar vrea sa ne urmărim pe rețelele de socializare. Ma gandesc ca poate crede ca as putea sa ii las vreun comentariu prin care sa dau de inteles ca el ar fi intr-o relatie. Nici nu stiu ce sa mai cred dar ma întristează situatia asta.

| Quazar a răspuns:

Uneori trecutul ne bantuie pe toti, poate fi de bine, de rau, placut sau dureros. Poate pe el il bantuie placut, nu ai de unde sa stii, poate au aventuri, poate au ramas la stadiul de prieteni, iar la ce am citit la tine, eu ti as recomanda o discutie sincera cu el, doar ca sunt sigur ca nu va fi sincer. ^_^ sper sa ma incel.

| ADeaa12 explică (pentru Quazar):

Am tot avut discuții pe tema asta dar el spune ca intre ei nu mai e nimic si ca el ce sa faca daca ea comentează. Ar putea sa ii dea unfollow sau sa nu ii mai dea like la comentarii pentru ca o încurajează cumva sa continue.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ADeaa12):

Daca doresti lasa mi un mesaj cu ceva de contact si voi incerca sa te ajut in ati da seama de el mai bine, am m-ai ajutat persoane. happy

| ADeaa12 explică (pentru anonim_4396):

Mersi dar prefer sa vb doar aici?