| Mihaelaa98 a întrebat:

Hello TPU, sunt distrusa. Am 18 ani si de curand iubitul meu s-a desparti de mine dupa un an si 2 luni. Cu 2 luni in urma l am inselat sarutand alt baiat, i am spus, o luna am avut certuri, despartiri si impacari cu lacrimi in ochi iar dupa aceea, totul a revenit la normal, era fericit si se vedea ca nu l mai afecteaza si i am demonstrat ca imi regret ce am facut. A plecat la munte dar fara mine din cauza prietenilor lui care nu ma suporta ca motiv ca i am facut mult rau cand l am inselat. El le-a spus ca ma iubeste si ca m-a iertat si vrea sa o luam de la inceput dar ei tot nu au acceptat sa ma ia. Cu o zi in urma mi-a zis ca mi jura ca nu o sa ma insele si ca nu se va lasa influentat de prietenii lui. si ca va fi bine ca ma iubeste mult. Prima zi a fost ok, dar asa deodata nu mi-a mai raspuns la mesaje si imi inchidea telefonul si mi-a dat un mesaj spunand ca relatia e toxica si ca de fapt nu poate trece peste si se jura ca e alegerea corecta. Am incercat sa mai dau de el sa cer o explicatie dar mi-a dat block peste tot si nu numai el, ci si prietenii lui. Au trecut 2 zile de cand s-a desparti de mine in halul ala de dur, si deja am slabit 3 kg si mi vine sa vomit cand vad mancare iar somn nu am deloc. credeti ca exista vreo sansa sa se intoarca, sa realizeze ca s-a lasat pacalit de un anturaj prost? Nu a ales deloc cu inima, pentru ca stiu ca ma iubeste. daca se intoarce ce sa fac?

14 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Hei capul sus, nu trebuie sa disperi ca te-ai desparit de fostul.Cu siguranta vei gasi unul mai bun! Daca el a ales sa va despariti asa poate a facut-o din cauza faptului ca a vrut sa suferi asa cum a suferit si el, poate a facut-o din cauza faptului ca s-a lasat insfluentat de prieteni, oricare ar fi motivul respectai decizia si nu-l mai cauta. Daca dragostea care va uneste este asa de mare atunci o poate o sa-ti ierte aceasta mica infidelitate.Dar ar trebui sa te gandesti daca tu il mai iubesti asa mult, daca te mai atrage, daca mai e totul asa de frumos ca la inceput.Din punctul meu de vedere daca tu ai fi la fel de fericita ca la inceput nu ai fi avut motiv sa te saruti cu un alt baiat!

| Laura a răspuns:

Trecând peste gestul urât şi ipocrit că ţi-ai tras-o cu altul zicând că îl iubeşti pe el, cum naiba ţi-a venit strălucita idee să îi mai şi spui? Şi prietenii lui ce treabă au? Pe ce lume trăiţi?

| Mihaelaa98 explică (pentru Laura):

Nu mi am tras o cu altul. doar l am sarutat

| Laura a răspuns (pentru Mihaelaa98):

Vorba vine, dar tot acolo e, că dacă te atrăgea mai mult asta se întâmpla. Nu mai contează, dacă într-adevăr la momentul ăla ţi s-a părut o idee ok, din naiba ştie ce motive, trebuia să uiţi că s-a întâmplat, nu să fugi să-i spui; l-ai luat de prost pe faţă. Nu mai ai ce să faci ca să iasă bine, treci peste.

| smarttie a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti de ce l-ai inselat, apoi sa te gandesti daca astazi a fost influentat asfel de acesti oameni cum va fi el pe viitor? Cred ca a definit bine relatia voastra ca fiind toxica. Tu ai nevoie de ceva mai mult, altfel nu ai fi luat aceasta decizie, iar el prefera sa aiba mai multa incredere in prieteni decat in tine. Consider ca o relatie nu sta doar in iubire, iar daca tu ai fi considerat astfel nu ai fi luat acea decizie, care in definitiv v-a ranit pe amandoi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mihaela, niciodata sa nu alegi sau cel putin incearca sa nu te ghidezi dupa ceea ce si asa cum iti spune inima, fiindca inima nu judeca, este lipsita de ratiune si din acest motiv astfel de alegeri de obicei se termina prost/lamentabil. O iubire o data "zdrobita", niciodata nu se poate reface incat sa redevina ceea ce a fost, vor ramana urme imposibil de uitat/mascat. Incearca sa nu te mai amagesti.

| T0T a răspuns:

Un lucru e clar. Nu a existat iubire, nici din partea lui, dar nici din partea ta. Dacă iubea era imposibil să fie influențat de prietenii lui. Poate a stat mai mult cu tine ca să aibă păsărică și dacă a găsit una mai bună din partea lui poți să te duci mult și bine. Oricum, poți sta liniștită, dacă nu îi iese cu aia, tot la tine va veni să mai profite cât mai poate, că e urât să își piardă timpul singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca pot spune ca l-ai inselat. Dar un lucru e cert, l-ai ranit foarte profund! Ai facut o greseala peste care el nu a putut trece, aici nu este vorba despre prietenii lui. Sanse, da exista, pentru ca te iubeste. Eu cred ca exact cu inima a ales. Tomcai pentru ca te iubeste a decis asta, nu a putut suporta ceea ce i-ai facut. Cel mai bine ar fi sa-l lasi in pace pe baiat, iar daca te va cauta si veti fi din nou impreuna, straduieste-te sa nu-i mai ranesti iarasi sentimentele!

| Mihaelaa98 explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca prietenii lui au vrut sa l combine cu o alta fata, pentru ca ei au o parere proasta despre mine. desi nici nu ma cunosc. Plus ca nu se face asa, nu te desparti dintr un om pe care l ai iubit, printr un mesaj

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaelaa98):

Foarte rau daca nu isi poate lua propriile decizi. Intr-adevar, n-a procedat cum trebuie. Asta e, n-ai ce sa faci. Vei trece peste, nici macar dragostea nu dureaza pana la nesfarsit!

| August99 a răspuns:

Frate, baietii vin si pleaca nu trebuie sa fi distrusa pentru asta. O sa-ti gasesti altul sigur esti tanara. O sa treci peste cu timpul vei vedea

| EmanuelKant a răspuns:

Nu e vina anturajului ca l-ai inselat tu.Ca intotdeauna dupa fapta si rasplata.

Răspuns utilizator avertizat
| Jaegerjaquezz a răspuns:

Tin sa zic, si nu o zic cu rautate, a fost urat din partea ta sa iti inseli prietenul, Si ca sa il inseli a fost o alegere, nu iti poti ierta sau sa te simti aiurea pentru o alegere gen asta pentru ca riscurile sunt enorme si dureroase.

ok

Trebuie sa dai de el, si sa incerci sa ii recastigi increderea, si sa ii dovedesti ca nu ai sa mai faci asta, el iertand si spunand ca va fi bine la inceput, a incercat sa se minta singur, dar in sinea lui a suferit, si ca nu a dat cu piciorul de prima data inseamna ca tine la tine.
Deci cautal vorbeste cu el, si incearca sa ii recastigi increderea, dar iti zic pe deacum ca va fi foarte greu si sigur pe o durata mai lunga pentru ca va mai trece ceva timp pana cand ii vor disparea indoielile fata de tine

Pe cat anturajul lui nu cred ca ii atat de "prost" fiecare prieten incearca sa-si incurajeze amicul in asemenea conditii cand este "inselat, dezamagit de catre partener"

Totul depinde de tine, mult succes si daca recastigi "baiatul" ai grije de el, si nu mai face astfel de greseli big grin