| chineze13 a întrebat:

Hello TPUhappy, vreau sa va intreb, cum vi se parea dragostea la curtile inalte ale regilor?
vreau sa zic, ca nici cei mai de seama regi nu au scapat de flacara iubirii nu? marchize si contese, cavaleri printese.
ce stiti despre casatoriile aranjate de atunci? adica ce ati citit sau ati vazut prin filmele cu muschetari? va rog ma ajutati? multumesc

Răspuns Câştigător
| Necsoiu_Robert_1990 a răspuns:

Simplu pai despre iubirea de la curti de obicei daca regele se indragostea de vreo fata ii taia capu sotiei si se marita cu cea p care o iubea...in cazul taranilor era mult de lucru daca un taran vroia sa se casatoreasca avea nevoie de acordul regelui ...printese si rinti era si mai complicat de obicei casatoriile arajate era facute p a intari legaturile dintre familii. daca un print sau o printesa dorea sa se insoare cu un om de rand cum sa zic nu putea fiindca nici cel ma bun nobil nu putea accepta asa ceva, in cel mai bun caz fugeau in lume,, in cel mai rau cel care nu era nobil era ucis