| anonim_4396 a întrebat:

Help.
Am si eu o intrebare serioasa.
Am dureri menstruale groaznice. Orice as face nu imi trec.
M.am gandit sa fac putin sex cu iubitul meu. credeti ca ar fi o idee buna? Am auzit ca sexul reduce durerile.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile care apar/se produc in zilele care apartin perioadei premenstruale, reprezinta de fapt niste crampe musculare care sunt induse in muschii uterului si sunt provocate de deformarea, contorsionarea muschilor care formeaza peretele uterului de catre o substanta denumita PROSTAGLANDINA care este produsa de organism in mod normal dar numai in perioada zilelor premergatoare inceperii sangerarii menstruale. Acea substanta are rolul de a ''stoarce'' muschii uterului cu scopul ca prin acele deformari/contorsionari sa se desprinda endometrul de pe peretele uterului si de a-l destrama/sfarama/toca in vederea transformarii rndometrului intr-o masa de tesuturi care amestecat cu sange sa fie eliminat din organism sub forma de menstruatie. Substanta denumita prostaglandina care provoaca durerile NU mai este produsa dupa pornirea sangerarii, astfel ca persistenta durerilor si dupa inceperea menstruatiei este posibila si provocata de existenta unor cheaguri formate in uter sau a unor bucati mai mari de endometru, care fiindca trec cu mare greutate prin canalul foarte subtire care face legatura dintre uter si vagin produc simptome de durere de diferite intensitati. Poti incerca sa-ti ameliorezi durerile si prin contacte sexuale dar daca nu trec si vor persista in continuare incearca sa folosesti si remediile naturiste prezentate in materialul urmator. Multa sanatate! http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866

3 răspunsuri:
| nebunu_5532 a răspuns:

Fosta mea prietena lua anticoncepționale la recomandarea ginecologului pentru durerile din timpul menstruației. Avea dureri foarte mari. Dupa ce a inceput sa ia anticoncepționale nu a mai avut dureri.

| RAY a răspuns:

Da in timpul sexul se elibereaza endrofine in creier ceea ce duce la placere

| asasinu001 a răspuns:

Persoanele sunt diferite, nu se stie daca o sa le reduci, dar merita sa incerci