| anonim_4396 a întrebat:

Help! Pe data de 19 am avut un contact sexual, protejat, normal. Menstruatia trebuia sa-mi vina de acum o zi. Prezervativul a fost ok, a fost verificat, dar totusi imi este teama! Am simptomele acelea de dinaintea menstruatie de 3 zile deja si tot nu mi-a venit!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Oricum, din moment ce ai şi dureri premenstruale, înseamnă că menstruaţia va veni în următoarele zile :)

Sărbători fericite!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O sa-ti vina dca ai simptome premenstruale

| Danysan a răspuns:

Stai linistita tulburarile Menstruale sunt intalnite in perioada aceasta la fete datorita temperaturilor de afara dar si a unor racelii care au evoluat si nu au fost tratate la timp.E normal sa ti se intample asta dar daca trece mai mult abia atunci poti sa iti faci problema.E posibil sa iti provoace un Ciclu neregulat acea raceala si pentru binele tau mergi la un medic daca simti dureri in zona trompelor uterine sau la nivelulu Vaginului.Mai asteapta putin si apoi te hotarasti.

| CheLoo23 a răspuns:

Te rog da-mi voie sa zambesc unpic happy e ceva normal mai daca tu explici ingrijorata ca ai avut parte de dragoste protejat normal si "ciorapul" a fost ok nu iti mai face grij.
Hey probabil esti racita foarte tare si iti intarzie mai ai rabdare happy
Iar acele simptome nu le ai cu adevarat e doar teama acea de acel gand din imaginatia ta sau constinta ta happy atat stai linistita bye happy

| qazw a răspuns (pentru CheLoo23):

Am acele simptome, adica ma doare spatele, ma dor sanii si cateodata si ovarele.

| CheLoo23 a răspuns (pentru qazw):

Nu ai de ce sa iti fie teama sau frica nu ai de ce stai linistita ai sa vezi iti va veni menstruatia happy