| ViseMaicăVise a întrebat:

Help urgent TPU! Am sa pun aceasta intrebare la D/S in speranta ca nu va fi ignorata. Este o problema grava ca urasc fetele si femeile?

Adica, stiu, si eu sunt (din pacate) fata, dar am ajuns sa gandesc ca mai toate fetele sunt intr-un fel proaste, curve si chestia asta ma macina inca de la inceputul anului... vara asta n-am purtat mai deloc fuste si rochii, pe toata caldura si vapaia posibila. Inca de mica ma gandesc ca sunt baiat si fac lucruri baietesti... stima fata de feminin mi-am pierdut-o, consider ca daca sunt fata nu merit niciun respect.

Pe tema asta ma cert foarte des cu tata, care ma vrea fatoasa, mereu ne contrazicem la faza cu "cine e mai destept".

La urma urmei, exista vreo femeie care a inventat ceva ce a schimbat lumea? NU. Si cum sa fii, ma, feminist/a?! Oricine ar trebui sa se multumeasca cu ce are! De ce sa ceri de unde nu-i (drepturile femeii)?

Da, stiu ca sunt nebuna, scapata de la spitalul 9, dar am nevoie disperata de ajutor. Cu asa ganduri si mentalitate, am sanse sa devin transexuala? (doamne fereste, as fi data afara in suturi de-acasa!) Cum pot sa ma impac cu gandul ca voi fi femeie?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești într-o criză a personalității tale.
Mergi la o consiliere psihologică și atunci vei învăța să te cunoști, să te accepți așa cum ești și o să vezi că ai și latura feminină care nu ai pierdut-o, ci doar ai pus-o într-un con de umbră. Lasă lumina să vină peste ea și ai să vezi cât de frumoasă ești, "femeie"!
Pa, pa.

| Ghionea_Mihai_1989 a răspuns:

Pai au existat femei care au schimbat lumea! daca pe michelangelo pichaso tesla da vinci etc... nu-i nasteau mamele lor ei nu ajungeau sa schimbe lumea!

| JamieGold a răspuns:

Buna!
"Problema" cu care te confrunti tu este destul de delicata, insa deloc grava, este doar o chestiune de perceptie.Tu ai perceput toate lucrurile legate de sexul feminin intr-un mod negativ, si le-ai clasat la categoria"Asa Nu", ca sa spun asa.
Parerea mea este ca problema asta isi are originile undeva in familie.Imi cer mii de scuze daca gresesc, sau daca te ofensez in vreun fel spunand asta, dar observ si aici ca vorbesti doar de tatal tau...de ce nu discuti despre asta cu mama ta? fiind femeie ar putea sa te ajute mai mult.Imi cer inca o data scuze daca esti in situatia in care din vreun anume motiv locuiesti numai cu tatal sau te aflii intr-o situatie asemanatoare.
Cel mai gresit gand posibil este sa crezi ca daca esti fata nu meriti nici un respect,e o imensa aberatie,si ti-o spun ca baiat, o fata, o femeie, inclusiv tu, merita tot respectul din lume.Indiferent de varsta,indiferent de mentalitate,o persoana de sex feminin trebuie respectata si apreciata mai presus de orice altceva.
Mai mult de atat exista si au existat de-a lungul timpului foarte multe femei care au inventat foarte multe lucruri,iar de schimbat lumea nu are rost sa-ti mai spun ca probabil sunt cu muuuult mai multe femei care au schimbat lumea,pe langa cele deja cunoscute,gandeste-te ca zicala In spatele oricarui barbat de succes se ascunde o femeie,este foarte adevarata.
Poate te gandesti ca sa fii baiat e mai simplu si intr-adevar iti dau dreptate,dar lucrurile simple pot fi banale,monotone,lipsite de farmec,de ce alegi sa fi lipsita de farmec,cand tu ai darul de a fi femeie? cand tu prin definitie esti un simbol al frumusetii,nu imi aduc aminte sa fi existat vreun zeu al frumusetii,ci doar zeite,deci femei.
O fata este un simbol al gingasiei,delicatetii si frumusetii, tu esti toate acestea, asa ca profita de tot ce ai, foloseste toate aceste beneficii in favoarea ta, poti ajunge foarte departe folosindu-te de avantajul de a fi femeie.Ai nevoie doar de cineva care sa te indrume putin cate putin,poate un baiat care sa te faca sa te simti femeie, poate un parite, ori o prietena, nu e chiar asa greu.
Si renunta la ideea de a deveni transexuala, e o tampenie.Sunt sigur ca esti foarte feminina,dar faci tot posibilul sa ascunzi asta.
Si foarte important,daca esti femeie nu inseamna ca esti ca toate celelalte femei,ca diferente si categorii sunt cu carul,tu ai grija doar sa demonstrezi ca esti o femeie puternica,desteapta,care stie ce vrea,pentru ca prostii si misoginii nu au stiut niciodata sa aprecieze, asa a fost din totdeauna si asa va fi mereu.
Si inca un mic sfat, nu trebuie sa te impaci cu gandul ca vei fi femeie, esti deja femeie, trebuie doar sa inveti cum sa faci din asta cheia succesului tau.
O seara frumoasa iti doresc!

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Si tu te nasti tot dintr-o femeie.
Daca femeia aia nu exista si nu avea dragoste fata de tine nu te mai tinea.Si numai ajungeai la ora respectiva sa spui niste cuvinte extraordinar de proaste.
Cum sa urasti femeile? nu iti spune nimeni sa le iubesti dar femeie vei fi si tu mai devreme sau mai tarziu.
marii artisti ai lumii nu s-au nascut tot din femei?
gandeste de 10000 de ori inainte sa pui o intrebare de genu asta.mi se pare total deplasat cum gandesti.

| Paul13 a răspuns:

Tanti esti ce-ai baut da-mi si mie dar oricum te poti inpaca cu ideea dar daca nu am un sfat pentru tine stopestete cu benzina si aprinde chibritul sperantei

| NeimaginabilA a răspuns:

Simcer, eu o fata ca si tine i-mi doresc, si eu urasc fetele si nu mi se par proaste dar mi se par blegi, nici eu nu suport rochiile pentru ca mi se pare ca reprezinte mama blegilor.
Nu esti anormala, esti doar o feminista ca si mine dealtfel.
Adevarul e ca acum 2-3 generatii in urma fetele erau considerate uneltele barbatiilor acum treaba s-a mai ameliorat dar mai exista inca o mare groapa intre sexe.
Si la faza cum te poti impaca cu gandul...
Te poti impaca cu gandul ca poti fii femeie atata timp cat i-ti schimbi opinia asupra femeii, poti sa intri si tu pe un site feminist sau ceva de genu.
Eu cel putin cred ca sunt diferente intre barbati si femei dar nu chiar asa de exagerate cum este acum.
Eu cred ca persoana singura decide cat de feminin sau masculin e.
Toata lumea are laturi femiinine indiferent cat de masculini apar, si nu toate laturile feminine sunt rele...

| Neinteresantul a răspuns (pentru NeimaginabilA):

"I-mi" si "i-ti" se scriu legat. Si femeile nu erau considerate unelte, ci doar un fel de sclave, fiinte inferioare. Erau proprietatea barbatului. Daca nu suporti rochiile, sigur ai un motiv bun. Probabil vreun complex. Si prost sfatul cu site-ul "feminist", deoarece acolo va da numai peste "proaste/naive/usuratice" care se plang din cauza inteligentei lor lipsa.

Cat despre domnisoara care uraste femeile si ar vrea sa fie transexuala, atunci obisnuieste-te cu ideea ca daca vei ajunge baiat, vei face sex doar cu fundul si cu gura. Daca vezi ca toate sunt proaste, fii tu desteapta. Demonstreaza-ti tie ca nu esti ca toate (care si ele la randul lor zic ca nu sunt ca toate).
Si daca nu merge, fa-ti un gagic si treceti la treaba. El poate o data, de doua ori. tu de mai multe ori, o sa te simti foarte bine ca femeie.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Neinteresantul):

Whatever, eu nu-s din ro asa ca degeaba tot ma corectezi la gramatica, ce mi-ai spus mie si ei anterior este numai opinia ta proprie.

| Neinteresantul a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Asta nu e o scuza. Probabil ai plecat dupa varsta de 14 ani, deci trebiua sa inveti limba romana in scoala generala. E gramatica de baza. Iar in legatura cu parerea mea despre ce i-ai spus tu, mi-o mentin in continuare si cred ca ai indrumat-o destul de prost. Daca nu te pricepi la oameni, mai bine nu te bagi. Ajuti pe cine poti, dar numai daca stii. Sfatul meu a fost unul bun.