| zuzii a întrebat:

Heyhappy. am 16 ani, mi-am inceput viata sexuala de prin iulie 2010! problema este ca il ultimul timp cand fac dragoste cu prietenul meu ma doare foooarte rau in partea stanga.Nu stiu de ce, in jurul ovarelor! din cauza acestei dureri de multe ori intrerupem actul sexual pentru ca este o durere foarte mare! va rog ajutati-ma! Multumeschappy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E important sa te duci cat mai repede la ginecolog, de preferat cel care te-a consultat la inceperea vietii sexuale si dupa aceea. La varsta ta aceasta durere este de obicei semnul a ceva foarte grav. Organele tale genitale nu sunt pregatite pentru sex si intercepteaza fiecare contact sexual ca pe o agresiune care incet-incet le poate distruge (de aceea trebuie sa te si duci atat de des la ginecolog). E posibil sa ai chisturi ovariene (fara legatura cu viata sexuala) dar si o tumora ovariana sau o rana de col uterin (durerea poate fi iradiata de la o rana grava pe col). Dupa calculele mele, trebuie ca ai fost de curand la ginecolog (decembrie, cel mul ianuarie), asa ca stadiul bolii nu este probabil prea avansat. De aceea nu e cazul sa te temi, dar trebuie sa ajungi urgent la medic si sa faci ecografie, test Papanicolaou si o colposcopie neaparat (stiu ca e scumpa, invaziva si neplacuta, dar asta este situatia).

| Ирина19 a răspuns:

Probabil ai ceva probleme de sanatate la ovar, ar fi bine sa consulti un medic ca nu e de glumit aici.

| dariaelena a răspuns:

S'ar putea sa se inflamat ovarele si din cauza asta sa te doara.cel mai bine e sa te duci la medicul ginecolog pentru o consultatie.nu amana, pentru ca in fond e vb de sanatatea ta si nu e de glumit.

| NymphetamineGx a răspuns:

Pai thinking Si pe mine ma durea ingrozitor intr'o parte ( bine, eu nu mi-am inceput viata sexuala, dar totusi am fost la ginecolog, si eu am tot 16 ^_^). La mine a fost doar o inflamare a ovarelor.nu e nimic special; dar de asemenea poate fi si un chist. Daca un chist nu e tratat la timp se poate ajunge la operatie. Verisoara mea si'a scos un ovar pentru ca s-a incapatanat sa nu mearga la doctor straight face. Daca nu ai o relatie foarte deschis cu ai'tai economiseste bani din banii de buzunar si du'te singura. Cu cat intarzi mai mult cu atat se agraveaza, oricum un ginecolog trebuie sa te vada! Oricum sa ma anunti cand te faci bine! ^_^ Succes!

| andreutza_7494 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. aveam dureri insuportabile.ar fii bine sa mergi la un ginocolo.nu te juca cu sanatatea ta

| andreutza_7494 a răspuns:

Ginecolog*