| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am o problema. Azi am facut sex cu prietena mea si dupa 10 minute mi-am dat drumu in prezervativ dar am continuat, fiind atent sa nu se scurga sau ceva ca din greseala sa intre in vaginu ei. Tin sa precizez ca nu s-a spart sau altceva si mai are undeva la 10 zile pana la ciclu. Sunt sanse sa ramana insarcinata? Are 15 ani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Daca dupa calcul, intr-adevar mai sunt doar 10 zile pana la data la care urmeza sa porneasca menstruatia viitoare, in acel caz sexul a fost intretinut in ultimele 9-11 zile ale actualului ciclu menstrual, deci in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, adica intr-o zi in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma ajunge in vagin.
2.) In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativ, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, are rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului ori in prezervativ, inca in timpul actului sexual inainte de terminarea coitul. Astfel barbatul are posibilitatea de a penetra partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea completa a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.

2 răspunsuri:
| Aghireirs a răspuns:

Dacă ai ejaculat in prezervativ, 100% ca nu v-a rămâne insarcinata!
Și eu am făcut exact ca voi și nu s-a întâmplat nimic.
Stați calmi, totul este in regula!

| Ale5184 a răspuns:

Nu