| Cathea19 a întrebat:

Hey! Am o problema care ma tot scaie de ceva timp. In vara imi propusesem sa fac plimbari cu bicicleta in fiecare zi. Lucrurile au mers bine pentru vreo 2-3 zile. In a treia zi, am ajuns acasa, am facut un dus si m-am pus pe stat pe Facebook. Spre seara, simtind ceva ciudat, m-am dus la toaleta. Spre surpriza mea, pe slipul meu era o pata de 2 cm pe 3. Acum nu stiu daca ala era himenul meu, pentru ca pata era de o culoare maronie spre negru si nu avea o consistenta deosebita, parea o pata de cerneala. Spuneti-va parerea! Mai am sau nu himen? Am dubii pentru ca, dupa cum v-am spus, cand am ajuns acasa am facut un dus si atunci nu era nicio pata pe slip. Help!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita. Himenul este elastic si rezistent. Nu se rupe la o plimbare cu bicicleta.

| DeeaMarry a răspuns:

Esti sigura ca nu trebuia sa iti vina menstruatia?
Daca ai simtit vreo durere(adica daca te-ai lovit cumva) e foarte posibil sa ti se fi rupt himenul. El se poate rupe si facand sport!

| Q69 a răspuns:

Cand citesc asa ceva... vreau sa fiu si rautacios da nu pot
in primul rad o fata trebuie sa consulte doctorul in orice problema legata de "comoara" ei... nu este de jucat
micile probleme de acum pot afecta in viitor
in caz de "ruptura" sangele este normal ca la orice taietura a pieli ...culoarea nu este sange provocat de "ruptura"
la sporturi precum gimnastica, balet este posibil sa se produca ruptura dar asta si in functie forma si organismul fiecareia...

| caterinasmile a răspuns:

Eu sincer stiu de la mama ca himenul se poate rupe si in timpul unor exercitii fizice pentru ca asta de[inde de la persoana la persoana
dar uite mai multe http://educatiasexuala.wordpress.com/2009/01/09/virginitatea-himenul/