| Nataliapopi a întrebat:

Hey.bună.Am o problemă si vă rog să mă ajutati.Am 15 ani si mi-am pierdut virginitatea cu prietenul meu.Am făcut sex de doua ori si apoi am aflat ca aici la noi in scoala in cl.9 se trece ginecologul si poate sa anunțe si parintii ca nu mai sunt virgina.Ce să fac? ajutati-ma vă rog mult de tot. Dacă afla ai mei mă omoară.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. dacă anunță părinții, încalcă secretul profesional, plus dreptul tău la o viață privată. Ai temei legal să-l dai în judecată și să câștigi.
2. Chiar dacă află ai tăi, nu te vor omorî. Nu de aia te-au făcut. E drept, vor fi (foarte) dezamăgiți, dar până la urmă vor accepta și poate chiar se vor împăca (și) cu asta.

17 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu exista controale ginecologice in clasa a9a. Ce-i intereseaza pe profesorii starea virginitatii tale?
Parintii tai nu te vor omora, doar te vor certa. Inca esti mica. Pune-te in locul lor si vei intelege ce simt.

| KamaSutra a răspuns:

Nu,nu poate să-i anunțe, e viața ta privată. În schimb tu ar trebui să-i anunți că ai făcut asta. Mai devreme sau mai târziu tot vor afla.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cineva incearca sa-si bata joc de naivitatea ta. Nu se face nici un fel de examinare ginecologica in momentul intrarii in prima clasa de liceu. Te poti linisti deoarece cel care ti-a spus acest lucru a dorit doar sa-ti faca o farsa care se pare ca i-a reusit.De asemenea nici un medic nu-si va incalca juramantul de a pastra secretul profesional fara acceptul dat de catre pacient. Multa sanatare.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cand eu eram in clasa a 10 (asta se intampla prin 1987), o fata dintr-a 12 a a facut un avort (a murit apoi, avorturile erau interzise)
Atunci toate fetele din liceu, au fost la control ginecolologic.

In zilele noatre cand majolitata fetelor isi incep viata sexuala la 14 -15 ani, ar bine ca acest lucru sa fie posibil!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu confunda te rog etapele istorice ale Romaniei.Acea fata nefericita a murit in cea mai "intunecata"perioada din istoria noastra, din cauza decretului aberant dat de Ceausescu in 1966.In acea perioada toate femeile din institutii erau obligate sa accepte sa fie verificate (obligatoriu) lunar de anumite structuri/organe ale securitatii pentru a se depista orice sarcina, pentru a nu da posibilitatea ca femeia sa "scape" de sarcina nedorita printrun avort autoprovocat acasa sau facut clandestin.Interdictia a fost intarita si de pedepsele aplicate femeilor care erau depistate ca si-au facut un avort ilegal. De asemenea, riscau sa li se intocmeasca dosare penale si sa faca ani multi de puscarie si cei care realizau operatia fara aprobarile necesare.In cei 23 de ani cat s-a aplicat respectivul decret aberant (perioada 1966-1989), in jur de 10.000 de femei au murit, in Romania, din cauza avorturilor autoprovocate sau facute clandestin de catre diferite persoane. Sper ca iti vei da seama ca afirmatia ta de final este de-a dreptul ABERANTA si de o ENORMA GRAVITATE deoarece incalca si contravine idealului de libertate, a drepturilor omului, de a-si trai viata asa cum doreste fiecare individ in parte.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sau poate confesiunea acestei femei te va trezi la realitate : Eram nou angajata (Joi, 1 octombrie 2009, 18:12)
odorica ion [utilizator]

Stiu bine ce a urmat. Colege de-ale mele care aveau nepoti, baieti cu armata facuta, au mai facut 2, 3 copii. Se faceau avorturi dupa 45 de ani, dar le mai minteau ca le-au facut sau ca nu sint gravide si cu buna stiinta le faceau mame din nou. Am avurt multe colege tinere, sanatoase, cu copii care si-au pierdut viata. S-au distrus familii. Stiu doctori, ca au infundat puscaria caci, au vrut sa faca un bine unei femei singure sau unei eleve de liceu, sau unei studente. Cred ca pe Ceausescu mai mult de la aceste suflete spulberate din vina lui i s-a tras sfirsitul.Am vazut cu ochii mei si eu fiind intr-o situatie dramatica, cum a fost lasata o tinara sa moara, caci nu a spus cine a chiuretat-o. Eu am scapat caci m-am dus la mat ern.in noaptea de revelion(1975-1976), militianul C.R.care era in mater. fiind liber si dr. Ungu...a facut mult bine, a lucrat toata noaptea si a rezolvat zeci de cazuri. Toti anii 1966-1989 au fost ani de suferinte groaznice pentru femei. Mi-e rau numai cind ma gindesc, sa nu mai trecem prin asa ceva.papapa Gandeste-te bine la cele descrise de aceasta doamna si incearca sa-ti STERGI raspunsul tau INCALIFICABIL. Am avut o cu totul alta parere dar se mai intampla nu-i asa sa gresim in aprecierile noastre. Pa, pa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Atunci sa lasam adolescentii sa faca sex necontrolat si sa se ascunda de parinti! Romania se afla printre locurile fruntase in randul mamelor minore.
Putin control nu strica.
Sau daca nu sa o faca la timp si /sau cum trebuie!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ma intreb daca intelegi sau mai bine zis constientizezi care este cauza principala a acestei stari de fapt din Romania? Cine este principalul vinovat de lipsa educatiei sexuale din randul tinerilor? Nu pot fi de acord cu motivatiile tale. Te asigur ca in toate tarile lumii tinerii isi incep viata sexuala la varste poate chiar mai mici decat in tara noastra insa acolo se face educatie sexuala si nu exista anacronica biserica ortodoxa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

.....se face educatie sexuala, corect! Vezi, aici e,, buba'''
Sunt multe familii in care acest subiect e tabu!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De ce nu ai curajul sa recunosti ca principalul vinovat pentru pentru "buba" respectiva o reprezinta doctrina religioasa. Ca toti acei parinti invocati sunt niste buni crestini cu o "morala sanatoasa" care considera educatia sexuala o ofensa, o blasfemie ce contravine perceptelor religioase si morale, din cauza gradului inalt de indoctrinare si indobitocire la care au ajuns si chiar si acum considere drept tabu orice lucru ce are o conotatie sexuala. Mi-e mila si ii compatimesc atat pe ei dar mai ales copii lor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Desi nu cred ca asa ceva ar fi posibil, ar bine sa fie asa, ar fi un prin pas spre o educatie sexuala!
Teoretic, medicul NU ar trebui sa-ti informeze parintii! Dar daca parintii tai o cere ma gandesc ca ar fi nevoit sa o faca...
Ma intreb oare...Tie ti-e frica sa nu afle parintii tai, sau de eventuale consecinte?
Nu cred ca parintii tai te vor omori, eventual vei primi o pedeapsa!

| Frank51 a răspuns:

Ai facut sex de doua ori la 15 ani, astea sunt detaliile cu care sustii intrebarea, in loc sa spui direct ca vrei sa nu afle parintii ca nu mai esti virgina, bravo. Intr-un fel te lauzi, asa-i? In loc sa iti fie rusine sa iti spui varsta... Nu te judec, dar daca ai un prieten, si daca relatia decurge bine si parintii probabil stiu de ea, de ce ti-e frica? Eu ca parinte as fi de acord sa intretii relatii sexuale cu prietenul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce scoala se face control ginecologic?
Ceva pe la teologie? thinking

| sensualus a răspuns:

Pai daca ai facut o la 15 ani, inseamna ca o sa ai minte la 21

| NH4OH a răspuns:

Nu este adevărat, totul a fost o glumă nepotrivită din partea cuiva care poate vroia să afle asta de la tine ( dacă mai ești sau nu ), înainte de acel " control " laughing. Stai liniștită.
Și dacă ar fi fost așa, aveai dreptul să nu vrei să faci acest control fiindcă e corpul tău, alegerea ta, inhibițiile tale, nu te poate tăia nimeni din cauza asta.
E liceu, nu spital. Acum poți să-ți bați joc puțin joc de acela/aceea ce ți-a spus de chestia asta, ar părea interesant.
Baftă happy

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Nu cred ca ii anunta ci trece in fisa medicala pe care o ai depusa la liceu

| perfectionishere a răspuns:

Cum sa-ti incepi viata sexuala la 15 ani?! ai innebunit?! ai face bine sa le spui parintilor tai ce ai facut, pana nu te trezesti cu un copil!