| chyccorita a întrebat:

Hey buna am si eu o intrebare:ce parere aveti despre ovulele pharmatex, le-ati folosit? La fiecare act sexual trebuie cate un ovul din ala char daca este mai putin de o ora intre ele? Rog seriozitate...(am fost la ginecolog dar am uitat de ultima intrebare, el mi lea recomandat)Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Este necesar câte un ovul înainte de fiecare act sexual ( "chair daca este mai putin de o ora intre ele" )!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum adica cate un ovul nu inteleg? vrei sa ai copil sau cum?

| chyccorita explică (pentru RAY):

Este o metoda de protectie impotriva unei sarcini nedorite...

| RAY a răspuns (pentru chyccorita):

Da mam prins daca ti se elibereaza un ovul atunci organismul numai elibereaza inca unu, da asta trebuie lunar banuiesc, acel ovul este programat sa nu ramana fecundat?

| chyccorita explică (pentru RAY):

Cauta pe google ovule pharmatex si acolo vei gasi raspunsuri.

| RAY a răspuns (pentru chyccorita):

Eficacitatea contraceptiei depinde de utilizarea corecta a ovulelor. Se utilizeaza ovulele inainte de fiecare act sexual indiferent de perioada ciclului hormonal.
Nu se recomanda asocierea cu un alt medicament cu administrare locala, deoarece acesta poate inactiva spermicidul. Acest spermicid este distrus de sapun.
Se utilizeaza un ovul inainte de fiecare act sexual. Ovulul se introduce profund in vagin. Se asteapta pana cand ovul ul s-a dizolvat complet (5-10 minute), inainte de actul sexual.
Protectia asigurata este de 4 ore. In cazul unui nou contact sexual se utilizeaza un alt ovul. Nu se utilizeaza sapun pentru spalare, deoarece spermicidul este distrus. Toaleta externa se face numai cu apa simpla. Irigarea vaginala se poate face la 2 ore dupa utilizarea ovul ului.

eu sunt curios de stiinta de orice de asta te-am intrebat e un pas mare spre viitor nu uita ca nu ofera protectie anti bts mare grija

| chyccorita explică (pentru RAY):

Nu se pune problema de boli deja este ceva foarte serios mersi :*